Wrzuć skoszoną trawę do wiadra i zalej wodą. Po takiej "herbatce" ogórki wyrosną jak byki

4 godzin temu
Co zrobić ze skoszoną trawa w ogrodzie? Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, iż nic się nie zmarnuje. Pokos to idealna baza do domowej "herbatki" do ogórków, pomidorów i nie tylko. Jak zrobić nawóz z trawy?
Po koszeniu i zagrabieniu trawnik wygląda porządnie i schludnie, pozostaje jednak problem z tym, co zrobić ze skoszoną trawą. Niektórzy pakują ją do kontenerów na zielone odpady, co często bywa trudne, szczególnie gdy jest jej dużo, inni zanoszą do kompostownika, bo wyrzucenie jej uważają za marnotrawstwo. I słusznie, a co najważniejsze, to niejedyny pomysł na wykorzystanie trawy w ogrodzie.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy


Co zrobić ze skoszoną trawa w ogrodzie? Gnojówka idealna dla warzyw
Skoszona trawa to cenny i bogaty m.in. w azot materiał organiczny, który z powodzeniem możesz wykorzystać w ogrodzie. Doskonale sprawdzi się m.in. w uprawie ogórków. Zarówno świeżą, jak i już przeschniętą trawę możesz np. użyć do ściółkowania, dzięki czemu ograniczysz wzrost chwastów, a owoce będą się mniej brudzić. Zmniejszysz też parowanie wody z gleby, co jest istotne dla warzyw wymagających wysokiej wilgotności. Dobrym pomysłem jest też gnojówka i "herbatka" z trawy, która zmobilizuje rośliny do obfitszego owocowania i wzmocni je.


Jak zrobić nawóz z trawy? Skoszona trawa do ogórków i nie tylko
Zacznij od oczyszczenia pokosu z nieproszonych gości, przede wszystkim ślimaków.


Skoszoną trawę wrzuć do wiadra lub innego dużego pojemnika.
Zalej deszczówką tak, by przykryć pokos w dwóch częściach objętości trawy.
Przykryj gazą lub przepuszczającym powietrze materiałem i odstaw na ok. 7 dni. Codziennie mieszaj, by napowietrzyć miksturę i przyspieszyć proces fermentacji.
Gnojówkę z trawy stosuj do podlewania po rozcieńczeniu w proporcjach 1:10.


Czy trawa nadaje się na kompost? Tak gwałtownie otrzymasz nawóz Fot. istockphoto.com/dararat Onrabiab


Proces możesz też przyspieszyć. Wystarczy, iż wrzucić pokos do szczelnego worka, najlepiej czarnego, dokładnie zawiążesz i odstawisz w słoneczne miejsce na ok. 2 dni. Po tym czasie wstępnie sfermentowaną trawę wrzuć do wiadra i zalej deszczówką. Po 2-3 godzinach możesz podlewać ogród bez rozcieńczania. Nawóz ze skoszonej trawy możesz używać do podlewania:


warzyw (ogórków, pomidorów, papryki),
kwiatów, kwitnących krzewów i roślin doniczkowych (róże, piwonie, lilie, monstery, kalatee),
krzewów owocowych (truskawki, poziomki, maliny, agrest, porzeczki).


UWAGA! To nawóz bogaty w azot i potas, który może podnieść pH gleby. Zachowaj ostrożność i umiar, nie mocz nim liści i sprawdź wymagania roślin.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału