Wodny Świat w zoo w Opolu czeka na otwarcie. Jak wygląda nowe akwarium?

11 miesięcy temu

Wodny Świat w zoo w Opolu powstał w miejscu budynku, w którym przed laty mieściły się akwaria i terraria. W tych drugich można było oglądać m.in. kajmana oraz węże. Obiekt zniszczyła powódź tysiąclecia z 1997 roku, która niemalże zmiotła ogród zoologiczny z Wyspy Bolko. Choć ten się odrodził, to budynek akwariów i terrariów pozostał zamknięty i niszczał.

Na początku 2022 roku budowlańcy rozpoczęli rozbiórkę obiektu. Potem zaczął powstawać Wodny Świat w zoo w Opolu. Po około roku prac budynek był gotowy. Wiosną minionego roku duże zbiorniki – sztuk siedem, o pojemności od 13 do 78 tys. litrów – technicy wypełnili wodą. Wszystko po to, aby przetestować szczelność akwariów, a także sprawność instalacji w budynku.

Początkowo inwestycja warta 25 mln zł miała być gotowa w listopadzie 2023 roku. Potem okazało się jednak, iż termin trzeba przesunąć na wiosnę tego roku. Powód? Proces zarybiania akwariów wymaga czasu. Ryby muszą się w nich zadomowić i zaaklimatyzować. O tym, iż warto dać zwierzętom czas niech świadczy fakt, iż płaszczki słodkowodne zdążyły się już rozmnożyć. Po dziewięciu tygodniach ciąży jedna z samic w połowie stycznia wydała na świat cztery młode osobniki.

Wodny Świat w zoo w Opolu – jak się prezentuje?

Co prawda Wodny Świat w zoo w Opolu ma być otwarty na początku marca, to wnętrze tętni życiem. W dużych akwariach udało się odtworzyć warunki, jakie panują w Amazonii oraz w rzece Kongo. Są też zbiorniki wyglądające jak rafy koralowe. W akwariach morskich można podziwiać ławice kolorowych ryb. Jest zbiornik z rekinami, jak i z murenami, które lubują się w ukrywaniu się w różnych szczelinach czy naczyniach, jak amfory.

Mureny lubią kryć się w różnych zakamarkach. W akwariach w opolskim zoo upodobały sobie amfory.

Dużym zainteresowaniem cieszyć powinien się dosyć płytki zbiornik, w którym pływają płaszczki słonowodne. Te charakterystyczne ryby poruszają się w wodzie z niezwykłą gracją. Wyglądają niczym ptaki lecące po niebie. Pierwotny plan zakładał, iż goście zoo będą mogli je karmić, a choćby dotknąć. Ale ze względów bezpieczeństwa ostatecznie to nie będzie możliwe. Na miejscu zainstalowana będzie specjalna siatka osłonowa.

W budynku są też trzy mniejsze zbiorniki, dla mniejszych ryb. W jednym z nich żyć będą jedne z najbardziej niezwykłych ryb – koniki morskie. Pozostałe zamieszkiwać będą m.in. wężowidła i krewetki.

Wodny Świat w zoo w Opolu – płaszczki unoszą się w wodzie niczym ptaki na niebie.

Wodny Świat w zoo w Opolu uzupełniają jeszcze dwie atrakcje. Pierwsza to szklarnia, w której żyć będą poskoczki. To ryby, które potrafią wychodzić na ląd. Na zewnątrz zaś, po zejściu po schodach, można zajrzeć do Odrarium. To zbiorniki, w których można zobaczyć ryby w naturze występujące w Odrze, m.in. szczupaki i okonie, a także jesiotry.

Wodny Świat w zoo w Opolu będzie drugą sporą nową atrakcją powstałą w ogrodzie w ostatnich latach. Pierwszą był pawilon lwów i tygrysów. Te drugie doczekały się już przeuroczego potomstwa.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału