Domowe nawozy to tani, ekologiczny i skuteczny sposób na wsparcie swoich upraw. Ma to jednak sens, jeżeli posiada się wiedzę, jakie składniki dostarczać konkretnym roślinom. W ten sposób można zapewnić im dawkę potrzebnych elementów odżywczych i tym samym wyhodować wielkie oraz dorodne plony, wolne od chorób i szkodników. Zastosowanie domowego nawozu z cebuli w uprawie marchwi jest doskonałym przykładem, jak proste rozwiązania przynoszą zaskakujące efekty w ogrodzie.
Sposób na zdrową i dużą marchew. Zrób domowy nawóz z cebuli
Od dawna znane są różnego rodzaju płukanki i nawozy do roślin, które zagospodarowują kuchenne resztki i mają na celu wzmocnić, a także dostarczyć niezbędnych składników odżywczych. Mowa między innymi o zastosowaniu skórek bananów czy skorupek jaj, które odpowiadają na zróżnicowane potrzeby roślin.
W przypadku marchwi, jak się okazuje, doskonale sprawdzają się resztki cebuli, a dokładniej łupiny. Te, podobnie jak jadalna część tego warzywa, pełne są witamin i mikroelementów, wśród których wymienia się między innymi miedź, potas, fosfor czy żelazo. Ponadto to witaminy C, E oraz B, które mogą wspomóc bujny wzrost marchwi.
Składniki odżywcze zawarte w cebuli dobrze wpływają na rozwój silnych i zdrowych korzeni marchwi. Dodatkowo substancje zawarte w cebuli wykazują adekwatności ochronne. Poprzez użycie nawozu z cebuli można zmniejszyć ryzyko pojawienia się na uprawach chorób grzybowych, które często atakują marchew. Przygotowany z niej nawóz to również lepsza odporność upraw, naturalne odstraszanie szkodników, a także większe plony o lepszej jakości.
Może cię zainteresować: Najlepsi ogrodnicy sadzą cukinie tylko w tym terminie. Takich zbiorów nie ma nikt
Jak zrobić domowy nawóz do marchwi? Weź resztki z kuchni i zalej wodą
Nawóz z cebuli to ekologiczne rozwiązanie na bujne i zdrowe plony, a także na minimalizację odpadów kuchennych. Wystarczy sukcesywnie zbierać łupiny z cebuli po kilku posiłkach, aby móc przygotować domowy nawóz. Potrzebne są bowiem jedynie łupiny z 3-4 dużych cebul oraz 1-2 litry ciepłej wody.
W naczyniu zebrane łupiny cebuli zalej ciepłą wodą, przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na co najmniej dwa tygodnie. Zaleca się wydłużenie czasu choćby i do czterech tygodni, aby nawóz wykazywał jeszcze większą skuteczność. Przez ten okres pamiętaj o mieszaniu wywaru co kilka dni. Po upływie kilku tygodni cebula sfermentuje i tym samym powstanie koncentrat nawozu do marchwi. Po przecedzeniu płyn jest gotowy do wykorzystania.
Najlepiej stosować go w proporcjach 1:10, czyli 100 ml nawozu na litr wody. Zaleca się podlewanie marchewki taką mieszanką co około 2-3 tygodnie. Dzięki temu korzenie wyrosną dorodne oraz słodkie. Należy unikać zbyt częstego stosowania nawozu w uprawie marchwi, gdyż efekt nawożenia może być odwrotny do założonego.
Sprawdź też: Liście borówki amerykańskiej zżółkły? Ogrodnik wyjaśnia przyczynę
Zobacz też:
Ta roślina skutecznie odstrasza meszki. Posadź w ogrodzie i zapomnij o ugryzieniach
Obrywasz liście pomidorów? Uważaj, jeżeli zrobisz to źle, możesz zapomnieć o plonach
Zmieszaj z płatkami owsianymi i podlej hortensje. Morze kwiatów gwarantowane