Wylęgarnia kleszczy w twoim domu. To tu najczęściej zakładają gniazda

1 dzień temu
Borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu i wiele innych chorób są spowodowane ugryzieniem pajęczaków. Okazuje się, iż zwierzęta przenoszące ogrom wirusów stanowią dla nas zagrożenie nie tylko w trakcie leśnych wędrówek. Pajęczaki potrafią także zadomowić się w naszych domach. Zobacz, gdzie ich szukać.
Na przełomie marca i kwietnia, kiedy zaczyna robić się coraz cieplej, kleszcze zaczynają zwiększać swoją aktywność. Jak doskonale wiemy, pajęczaki bardzo często są nosicielami groźnych wirusów i bakterii, które stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczękoczułkowce zwykle przebywają w miejscach o dużej wilgotności, tzn. w lasach, parkach, ogrodach i na łąkach. Choć przywykliśmy do myśli, iż zwierzęta te "czyhają" na ofiarę w naturalnym środowisku, tak naprawdę mogą odwiedzić nas także w domu.


REKLAMA


Zobacz wideo Kleszcze to nie tylko borelioza. Ta dziewczynka nie mogła chodzić


Rośliny odstraszające kleszcze mogą nie pomóc. Czasami sami przynosimy je do domu
Już od dzieciństwa nasi opiekunowie przyzwyczajali nas do tego, iż trzeba odpowiednio się przygotować na wycieczkę do lasu, aby nie paść ofiarą kleszczy. Owszem, odpowiedni ubiór to istotny element ochrony przed pajęczakami, które ochoczo wbijają się w skórę, kiedy tylko znajdą do niej dostęp. Niemniej okazuje się, iż przed wejściem do domu i tak warto dokładnie się obejrzeć, ponieważ nieświadomie możemy wnieść niechcianych lokatorów do środka. Sytuacja robi się krytyczna w momencie, gdy w mieszkaniu znajdzie się samiec i samica. W takim przypadku istnieje niemalże 100 proc. prawdopodobieństwa, iż pajęczaki spłodzą potomstwo.
Zobacz też: Zaparz i wylej na ziemię. Nornice uciekną, gdzie pieprz rośnie
Ponieważ kleszcze zwykle decydują się na zamieszkiwanie przestrzeni blisko podłoża (nie przepadają za uprawianiem wspinaczki) potencjalnych gniazd powinniśmy szukać w zacienionych miejscach, przy listwach przypodłogowych oraz w kątach. Warto również dokładnie sprawdzić końcówki zasłon, gdzie także szczękoczułkowce mogłyby chętnie się osadzić. jeżeli w którymś z tych miejsc zauważysz małe przezroczyste, brązowe lub czarne kuleczki, natychmiast zacznij działać. Oprócz mechanicznego pozbycia się intruzów wykorzystaj także naturalne środki, które skutecznie wypędzą osobniki, jakich nie udało ci się zlokalizować.


Jakich zapachów nie lubią kleszcze? Postaw na parapecie te rośliny, aby odpędzić pajęczaki
Pozbywając się gniazd kleszczy z domu, pamiętaj, żeby miejsce, w którym je znajdziesz dokładnie przemyć. W tym celu najlepiej użyć płynów charakteryzujących się nutami zapachowymi drażniącymi zmysły pajęczaków. Warto przede wszystkim postawić na aromaty cytrusowe. Dobrze sprawdzi się również lawenda. Po wyczyszczeniu zamieszkałych wcześniej przez intruzów powierzchni przygotuj odświeżacz powietrza, który możesz rozpylić w całym domu, wykorzystując olejki eteryczne. To działanie prewencyjne nie tylko wypędzi z domu niechcianych lokatorów, ale także pozwoli ci cieszyć się przyjemnym, świeżym zapachem. Dodatkowo, na parapecie opłaca się hodować miętę, bazylię, czosnek, tymianek, rozmaryn, szałwię oraz lawendę. Za aromatem tych ziół kleszcze również nie przepadają. Dzięki nim zwiększymy ochronę naszych przestrzeni przed tymi pajęczakami.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału