Ropuchy szare i żaby trawiaste w poznańskich parkach zaskakująco często pojawiają się nie na ziemi, a na drzewach. Płazy uprawiają wspinaczkę i obserwują świat z nowej perspektywy.
Okazuje się, iż wspinaczka zyskuje na popularności nie tylko wśród ludzi ale również płazów. Zaobserwowali to naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, z Katedry Zoologii, podczas pracy na ternie użytku ekologicznego „Traszki Ratajskie”.
W czasopiśmie Dendrobiology, wydawanym przez Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, ukazała się ich publikacja mówiąca o żabach i ropuchach wspinających się na wierzby białe i brzozy. Co interesujące w Europie jedynymi przedstawicielami płaziej wspinaczki są rzekotki z rodzaju Hyla spp, które bez problemu opanowują wysokie drzewa i krzewy.
fot. UPP, Anna Maria Kubicka
– W przypadku innych gatunków płazów, w naszym przekonaniu dominuje fakt, iż są to albo gatunki związane z wodą, albo żyjące na powierzchni lub pod ziemią. Takie informacje znajdziemy także w podręcznikach do zoologii i przyrody. Związek krajowych płazów z drzewami kojarzy się co najwyżej z tym, iż część gatunków wybiera siedliska leśne, ewentualnie płazy można spotkać w pobliżu wykrotów, pni czy konarów. Tzw. „martwe drewno” leżące na ziemi, jest zresztą bardzo często wykorzystywane, jako wilgotne, bezpieczne schronienie lub miejsca do żerowania, ponieważ jest pełne życia, zatrzymuje dużo wilgoci i silnie modyfikuje mikroklimat w swoim najbliższym sąsiedztwie. Tymczasem znów przyroda pokazuje nam, iż wiele jeszcze mamy do odkrycia, choćby w niemal w centrum miasta – wyjaśniają naukowcy z UPP.
W ciągu ostatnich dwudziestu lat kilka podobnych sytuacji zaobserwowano w Hiszpanii, Danii i Wielkiej Brytanii. Wówczas jednak na drzewach dostrzegano tylko pojedyncze osobniki, które znajdowały się w budkach lęgowych i dziuplach.
– Nasze obserwacje wskazują, iż ropuchy świetnie sobie radzą ze wspinaczką na drzewa, pomimo iż są dość masywne i nie posiadają przylg, ani innych struktur które ułatwiałby im ten proces. Dlatego pomocna we spinaczce może być także sama struktura kory, którą charakteryzują się wierzby – dodają naukowcy.
fot. UPP, Anna Maria Kubicka