Majeranek znany jest głównie jako aromatyczna przyprawa, która chętnie wykorzystywana jest w kuchni jako dodatek, chociażby do mięs. Warto jednak wiedzieć, iż swoje zastosowanie ma również w przygotowaniu herbat oraz naparów, które okazują się niezwykle pomocne w czasie przeziębienia i osłabienia organizmu. To naturalny sposób, który może przynieść ukojenie podczas dokuczliwych dolegliwości ze strony układu oddechowego.
Na co pomaga napar z majeranku? Wyjątkowe adekwatności rośliny
Majeranek to roślina wywodząca się z państw basenu Morza Śródziemnego, porastająca również Indie. W Polsce hodowana jest jako roślina jednoroczna, przez co chętnie uprawiana jest w ogrodach czy też na parapecie. Stanowi obowiązkową przyprawę w kuchni polskiej, ale co ciekawe, jest również ważnym składnikiem w ziołolecznictwie.
A wszystko to przez bogactwo składników, wśród których wymienia się naturalne antyoksydanty, witaminy (A, C, z grupy B), a także liczne minerały, takie jak cynk, mangan, fosfor, potas czy wapń. To również doskonałe źródło olejków eterycznych, flawonoidów, a także garbników i związków fenolowych.
Dzięki temu majeranek wykazuje działanie, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, uspakajające, przeciwbólowe, rozkurczowe, a także antyoksydacyjne. Przygotowany z niego napar może okazać się niezwykle pomocny przy wielu dolegliwościach, między innymi ze strony układu trawiennego. Jest również nieocenionym sojusznikiem w walce z przeziębieniem.
Zobacz także: Pij rano zamiast kawy. Pobudzi cię do działania i w dodatku przyśpieszy metabolizm
Napar z majeranku na przeziębienie? Działa na zatoki, katar i kaszel
Majeranek okazuje się znanym od lat domowym sposobem na dokuczliwe objawy przeziębienia. Wiele osób w dzieciństwie popijało herbatę z majeranku przygotowaną przez babcie, kiedy to pojawiały się pierwsze objawy przeziębienia. Olejki eteryczne w nim zawarte pomagają skutecznie zwalczać bakterie i wirusy, wspierając organizm w walce z infekcją i osłabieniem.
Napar z majeranku dodatkowo pomaga oczyścić drogi oddechowe, ułatwiając oddychanie. Dzięki dużej zawartości olejków udrażnia nos, co przynosi upragnioną ulgę przy katarze, ale także kaszlu. Majeranek bowiem działa również wykrztuśnie, pomagając rozrzedzić śluz zalegający w drogach oddechowych.
To domowy sposób na zatoki, który chętnie stosowany jest pomocniczo podczas ich zapalenia. Ponadto napar z majeranku działa uspokajająco i łagodząco na typowe objawy przeziębienia.
Może cię zainteresować: Polacy nie kupują tych owoców, choć trwa na nie sezon. Doskonale wspierają odporność
Jak zrobić napar z majeranku?
Znając wyjątkowe adekwatności naparu z majeranku, dobrze wiedzieć, jak go przygotować. Na szczęście jest to banalnie proste i nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy 1 łyżka suszonego majeranku bądź 2-3 gałązki świeżego, a do tego 250 ml gorącej, ale nie wrzącej wody (ok. 90 st. C).
Wsypany majeranek do filiżanki wystarczy zalać gorącą wodą i przykryć talerzykiem na około 15 minut. Dzięki temu nie uciekną adekwatności olejków eterycznych zawartych w majeranku. Po tym czasie przecedź napar przez sitko. Możesz również użyć zaparzacza.
Napar z majeranku należy pić w umiarkowanych ilościach. Już przy dwóch filiżankach dziennie, czyli przy 400 ml napoju dla osoby dorosłej, będzie można poczuć jego dobroczynne działanie. Napar przyniesie ulgę przy dokuczliwych dolegliwościach przeziębienia.
Zobacz też:
Pierzesz czarne ubrania w ten sposób? To dlatego gwałtownie blakną
Tego owocu prawie nikt nie zna. Działa na włosy i skórę, a do tego przepysznie smakuje
Męczy cię brzydki zapach w łazience? Tak gwałtownie się go pozbędziesz