W jaki sposób drony wykorzystywane są w rolnictwie?

3 miesięcy temu
Zdjęcie: W jaki sposób drony wykorzystywane są w rolnictwie?


Drony do oprysku pól czy skaner do gleby – to niektóre z nowinek technologicznych prezentowanych podczas Dnia Otwartych Drzwi w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach.

Agnieszka Pietrzak, dyrektorka Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach informuje, iż w niedzielę (30 czerwca) rolnicy mogli obejrzeć prezentację dronów, które umożliwiają ograniczenie chemicznych środków ochrony roślin.

– Były pokazy dronów wykorzystywanych do oprysków, ale też do monitorowania stanu upraw. Chcemy pokazać rolnikom jak ważne jest korzystanie z tych nowinek, aby wejść w rolnictwo precyzyjne 4.0, którego celem jest ograniczanie środków do produkcji.

Drony fotografują z góry pole, a następnie specjalny program analizuje miejsca, w których pojawiła się choroba grzybowa lub szkodniki. Rolnik może w takiej sytuacji wykorzystać oprysk miejscowo, a nie na całą uprawę, co jest zdrowsze dla konsumentów, a jednocześnie bardziej ekonomiczne.

Oprócz dronów zaprezentowano też skaner do badania stanu gleby. Jak wyjaśnia, Piotr Witczak odpowiedzialny za pola doświadczalne w Świętokrzyskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego urządzenie umożliwia uzyskanie wyniku składu gleby w znacznie krótszym czasie niż to odbywało się dotąd.

– Pobieramy próbkę gleby i po dwudziestu minutach mamy wyniki na zawartość fosforu, magnezu, potasu i pH gleby. To podstawowe badanie, które wykonujemy w stacji chemicznej czekając na wynik od 3 tygodni do 3 miesięcy – dodaje.

Jednym z wiodących wydarzeń bez wątpienia było zwiedzanie pola doświadczalnego. Zaprezentowano tam 190 odmian roślin uprawnych, w tym zbóż jarych i ozimych, roślin bobowatych, rzepaku, ziemniaków i mieszanek poplonowych. Tegoroczną nowinką była demonstracja uprawy sorgo w warunkach województwa świętokrzyskiego.


Idź do oryginalnego materiału