Latem, jak co roku, w mediach pojawia się sporo ostrzeżeń przed trującymi lub parzącymi roślinami, do których lepiej się nie zbliżać. Najczęściej słyszymy o barszczu Sosnowskiego, powodującym bolesne zmiany skórne po bliskim kontakcie. Warto jednak mieć świadomość, iż istnieje jeszcze jedna, bardzo podobna roślina. To barszcz Mantegazziego. Jak go rozpoznać?
REKLAMA
Zobacz wideo Dlaczego należy unikać barszczu Sosnowskiego?
Czy barszcz Mantegazziego jest groźny? Nie podchodź do tej rośliny
Barszcz Mantegazziego (Heracleum mantegazzianum), zwany też barszczem kaukaskim lub mantegazyjskim, to gatunek z rodziny selerowatych. Naturalnie rośnie na Kaukazie, czyli pograniczu Europy i Azji, jednak można go spotkać również w Polsce. Jak czytamy na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, jego występowanie w naszym kraju jest związane głównie z uprawą w celach ozdobnych i miododajnych, choć większość siedlisk pojawia się już spontanicznie.
To roślina bardzo inwazyjna - produkuje mnóstwo nasion, które z łatwością rozprzestrzeniają się przez wiatr lub z nurtem wody. Niestety, stanowi zagrożenie dla innych gatunków, ponieważ rozrasta się w zastraszającym tempie i osiąga imponujące rozmiary. Co więcej, barszcz Mantegazziego zawiera toksyczny sok, wytworzony jako mechanizm obronny przed roślinożercami, a zatem nie ma naturalnych wrogów. Stanowi poważne zagrożenie dla ludzi i zwierząt, dlatego lepiej się do niego nie zbliżać. Zawarte w jego tkankach niebezpieczne związki chemiczne (zwane furanokumarynami) powodują silne zmiany skórne, porównywalne do oparzeń wrzątkiem. W ciągu 20-30 minut od kontaktu z rośliną, na ciele pojawiają się zaczerwienienia i bąble, które będą się utrzymywać przez długi czas.
Zobacz też: Krwawy festiwal płetw. Zabijają 80 milionów rekinów dla miski zupy. Reszta idzie na dno
Barszcz Mantegazziego: jak wygląda? Po tym rozpoznasz ten gatunek
Barszcz Mantegazziego najczęściej rośnie w pobliżu rzek i w siedliskach ruderalnych, zwłaszcza na przydrożach. W naturalnych warunkach dorasta choćby do 5 metrów wysokości, choć w Polsce osiąga zwykle około 2-3 metry. Jego łodyga jest pokryta sztywnymi włoskami, a długie liście są złożone z wąskich i ostrych odcinków, wyciągniętych na końcach. Kwiaty tej rośliny składają się z baldachów o średnicy do 50 centymetrów i mają zwykle biały lub jasnoróżowy kolor, wydzielają też charakterystyczną woń, przypominającą zapach siana.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.