W ciągu najbliższych kilku tygodni w Ogrodzie Botanicznym UW ponownie zakwitnie dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum). Kwiatostan tej rośliny można oglądać raz na kilka lat.
Dokładna data i czas pełnego rozkwitu jeszcze nie jest znana. Dziwidło zakwita niezwykle rzadko, dlatego taki przypadek w ogrodzie botanicznym często staje się atrakcją przyciągającą tłumy turystów.
Unikatową roślinę można oglądać w szklarni tropikalnej Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Rozkwit dziwidła będzie można oglądać również online – Ogród przygotuje z tej okazji specjalną transmisję.
To już drugi taki przypadek w Polsce i po raz drugi dzieje się to w Ogrodzie Botanicznym UW – poprzednio dziwidło olbrzymie zakwitło tutaj w 2021 roku, o czym można przeczytać na stronie uczelni.
Ta wyjątkowa roślina trafiła do ogrodu przypadkowo – została przekazana przez mieszkańca, który nie był w stanie dalej się nią zajmować. W nowych warunkach dobrze się zaaklimatyzowała, przez kilka lat wypuszczała na zmianę pojedynczy liść, a po jego obumarciu odpoczywała w dużej donicy, ustawionej w przejściu między szklarniami.
Monstrualna roślina
Dziwidło olbrzymie pochodzi z wilgotnych, tropikalnych lasów Sumatry i zaliczane jest do rodziny obrazkowatych. W warunkach naturalnych jego kwiatostan może dorastać do niemal 3 m wysokości i ponad 1,5 m szerokości. Zarówno liść, jak i kwiat wyrastają z ogromnej bulwy ukrytej pod ziemią, która może ważyć choćby kilkadziesiąt kilogramów. To właśnie w tej bulwie roślina magazynuje substancje odżywcze potrzebne do wytworzenia liścia.
Wydzielany przez kwiat intensywny zapach rozprzestrzenia się na dużą odległość, by jak najszybciej przyciągnąć zapylacze – jest to konieczne, ponieważ kwitnienie trwa zaledwie kilka dni.

