Iksja (Ixia), znana również jako lepniczka, to roślina bulwiasta należąca do rodziny kosaćcowatych (Iridaceae). Jej naturalnym obszarem występowania jest Afryka Południowa, ale przy odpowiedniej pielęgnacji z powodzeniem można ją uprawiać także w naszym klimacie jako bylinę. Ogrodnicy wybierają ją przede wszystkim ze względu na wyraziste kolory jej kwiatów. Ponadto znajdziemy tu różne barwy, więc iksja może posłużyć do stworzenia bardzo ciekawych aranżacji ogrodowych.
REKLAMA
Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie
Iksja ogrodowa zachwyca swoimi kwiatami. Jak długo kwitnie iksja i jak możemy ten czas wydłużyć?
Iksja dorasta do 60-80 centymetrów wysokości. Ma mieczowate, wąskie liście i nierozgałęzione łodygi. Jej kwiaty są natomiast promieniste, gwiazdkowate, sześciopłatkowe. Zależnie od odmiany mogą być białe, żółte, pomarańczowe, czerwone, a choćby błękitne i filetowe. Często mają kontrastowe środki, co sprawia, iż iksje są jeszcze ciekawsze wizualnie. Roślina ta kwitnie od czerwca do sierpnia, choć czasami pąki rozwijają się już w maju. Pojedyncze kwiaty utrzymują się przez 3-5 dni, zaś cały proces trwa od trzech do czterech tygodni. jeżeli będziemy na bieżąco usuwać przekwitłe kwiaty, powinno nam się udać nieco ten okres wydłużyć. Oczywiście, żeby charakterystyczne "gwiazdy" w ogóle się pojawiły, najpierw musimy zadbać o podstawowe potrzeby iksji.
Iksję sadzimy na przełomie kwietnia i maja, o ile prognozy nie zapowiadają już przymrozków. Wcześniej możemy rozpocząć uprawę w doniczkach, a dopiero później przenieść je do ogrodu. Bulwy rośliny umieszczamy na głębokości 5-7 centymetrów, w odstępach 10-15 centymetrów. Przed posadzeniem należy namoczyć je w wodzie przez około 2-3 godziny. Lepniczka lubi stanowiska słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Jej podłoże powinno być lekkie, dobrze przepuszczalne i średnio zasobne w składniki pokarmowe. Podlewamy ją umiarkowanie, ponieważ bylina nie lubi ani przelania, ani zbytniego przesuszenia. Nawożenie stosujemy co 2-3 tygodnie, gdy liście osiągną długość 5-7 centymetrów. Jak natomiast postępujemy zimą?
Iksja - zdjęcie ilustracyjne Fot. pixabay.com/ Buntysmum
Czy iksja zimuje w gruncie? Odpowiednie zimowanie tej rośliny jest bardzo ważne
W naszym klimacie iksja niestety nie może zimować w gruncie, więc konieczne jest wykopywanie cebul i przechowywanie ich w miesiącach zimowych. Wykopujemy je po zaschnięciu liści, po pierwszych jesiennych przymrozkach. Oczyszczamy je wówczas z ziemi (ale nie myjemy), a łodygę przycinamy około trzech centymetrów nad cebulą. Przechowujemy je w chłodnym i suchym pomieszczeniu (około 10-12 stopni Celsjusza), najlepiej w papierowych torebkach i pod przykryciem z trocin. Aby ten proces uprościć, możemy uprawiać lepniczkę w pojemnikach z żyznym, próchnicznym podłożem, które w okresie wiosenno-letnim wystawiamy do ogrodu lub umieścimy na rabatach.
Bylina iksja (zdj. ilustracyjne) Fot. Andrew Waugh / iStock
Zobacz też: Kwitnie dwa razy w roku. Ten kwiat obsypie twój ogród milionem żółtych piłeczek
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.