To najlepsze rośliny do cienia. Poradzą sobie z nimi choćby amatorzy

top.pl 22 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Nie do wszystkich pomieszczeń w domach wpada duża ilość światła. Niektóre z nich są zacienione, dlatego rezygnujemy z dekoracji w postaci roślin doniczkowych. Okazuje się jednak, iż pewne okazy uwielbiają cieniste stanowiska, a do tego są niezwykle łatwe w uprawie. Z ich pielęgnacją poradzą sobie choćby osoby niemające ręki do kwiatów.

Rośliny cieniolubne wcale nie są gorsze od tych preferujących słoneczne stanowiska. Przede wszystkim ich uprawa nie sprawia żadnych trudności. Większość z nich będzie więc idealna dla zapominalskich i niemających czasu w żmudną pielęgnację. Ponadto wiele z nich oczyszcza powietrze. Sprawdź listę najlepszych okazów do cienia.

Jakie rośliny wybrać do zacienionego stanowiska?

W domu znajduje się wiele miejsc, gdzie dociera mała ilość światła słonecznego. Mowa np. o północnej stronie mieszkania, a w szczególności o korytarzach, przedpokojach, łazienkach, wnękach, półkach i parapetach przysłoniętych zasłonami. Jakie rośliny będą najlepsze na takie zacienione stanowiska?

  • Skrzydłokwiat

Ta roślina dostosowuje się do zmiennych warunków świetlnych. W cieniu może wypuścić zjawiskowe, białe kwiaty, jednak bardzo istotny w jej uprawie jest odpowiedni poziom wilgoci powietrza oraz podłoża.

  • Pilea peperomioides

Pieniążek uwielbia półcieniste stanowiska. Cechują go dekoracyjne, okrągłe, płaskie liście przypominające talerzy albo monety. W związku z małymi wymaganiami, co do światła, ta roślina jest łatwa w utrzymaniu.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak pielęgnować śniedka wątpliwego? O tym musisz pamiętać

  • Bluszcz pospolity

Ten okaz przystosowuje się do cienistych miejsc, jednak podobnie jak skrzydłokwiat, wymaga zraszania i regularnego podlewania. Jego cechą charakterystyczną są długie pędy ze skórzastymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi listkami. Można dowolnie je formować, tworząc wspaniałe kompozycje na półkach czy ścianach.

  • Zamiokulkas

Nazywany jest żelazną rośliną, ponieważ potrafi przetrwać w ekstremalnych warunkach, tj. ograniczony dostęp do światła i składników odżywczych. Poradzi sobie przy długotrwałej suszy i wysokiej temperaturze. przez cały czas będzie zachwycał efektownymi, ciemnozielonymi, błyszczącymi listkami.

  • Sansewieria

Jest idealnym okazem dla zapominalskich lub amatorów, dlatego iż nie wymaga częstego podlewania, dobrze znosi niedobór światła i jest wyjątkowo odporny na błędy w pielęgnacji. Cechuje się sztywnymi, grubymi, mieczowatymi liśćmi, które mogą być wzorzyste albo wielokolorowe.

Jak uprawiać rośliny rosnące w cieniu? Najważniejsze zasady pielęgacyjne

Najmniej wymagającymi roślinami, które preferują zacienione stanowisko, są zamiokulkas i sansewieria. Oczyszczają powietrze, dlatego nadają się zwłaszcza do sypialni i biura.

Te rośliny zaliczamy do sukulentów. W związku z tym lepiej zapomnieć o ich podlewaniu niż je przelać. Sprawdzajmy więc wilgotność podłoża przed kolejnym nawadnianiem. Warto także zadbać o odpowiednią doniczkę - najlepiej z otworami drenażowymi, aby nadmiar wody mógł swobodnie odpływać.

Regularnego nawadniania potrzebują natomiast skrzydłokwiaty, pieniążki oraz bluszcze. Ponadto te dwa pierwsze okazy powinniśmy zraszać, żeby zapewnić im odpowiednią wilgotność powietrza.

Pamiętajmy też o usuwaniu uschniętych liści, czym stymulujemy ich wzrost. Dodatkowo bluszcz lubi delikatne przycinanie, co pozwala mu zagęścić pędy i pięknie się rozrastać.

Zobacz też:

Możesz mieć 2 razy więcej pomidorów. Ten nawóz nie ma sobie równych

To najlepszy moment na sadzenie iglaków. Ogrodnik podpowiada, o czym warto pamiętać

Nie tylko przycinanie. Lawenda potrzebuje teraz również tego zabiegu

Idź do oryginalnego materiału