Szeflera – opadanie liści. Dlaczego szeflera gubi liście?

11 miesięcy temu

Szeflera (łac. Schefflera) to stosunkowo popularna roślina doniczkowa, której piękne, błyszczące, palczaste liście tworzące kształt parasolek stanowią piękną dekorację naszych domów i mieszkań. O ile jest ona stosunkowo mało wymagająca w kwestii warunków uprawy, niestety zdarza się, iż z niewiadomych powodów jej liście zaczynają opadać. Dlaczego szeflera gubi liście? Czy można temu przeciwdziałać?

Szeflera gubi liście w pigułce

  • Nadmierne podlewanie jest główną przyczyną opadania liści szeflery, prowadząc do gnicia korzeni i utraty liści
  • Zbyt ciasna doniczka może ograniczać wzrost rośliny, wymagając przesadzenia do większej przestrzeni
  • Niskie temperatury i przeciągi negatywnie wpływają na zdrowie szeflery, prowadząc do opadania liści
  • Suche powietrze może powodować przesuszenie i utratę liści, wymagając odpowiedniego nawilżenia
  • Choroby, takie jak brązowa plamistość liści, są częstą przyczyną opadania liści w wyniku nadmiernej wilgotności

Szeflera gubi liście

Istnieje wiele przyczyn, dla których szeflera (np. szeflera drzewkowata) gubi liście. Wśród najczęściej spotykanych znajdziemy te związane z niewłaściwą pielęgnacją lub powstałe w wyniku ataków patogenów chorobowych. Poniżej główne powody, będące przyczyną opadania liści szeflery:

  • Nadmierne podlewanie

Jeżeli zauważymy opadające liście naszej rośliny, warto zastanowić się nad czym, czy nie jest ona nadmiernie podlewana. Zbyt duża wilgotność podłoża powoduje bowiem utratę liści. Szeflera zaczyna się dusić, a z czasem jej korzenie ulegają gniciu. Tym sposobem nie jest ona w stanie pobierać składników odżywczych i wody do zasilenia liści, a te więdną, z czasem także żółkną i w konsekwencji opadają. o ile chcemy uratować naszą roślinę powinniśmy w pierwszej kolejności zaprzestać podlewania i pozwolić podłożu lekko przeschnąć.

Dlaczego szeflera gubi liście, autor: Carol VanHook/flickr.com

Kolejno możemy usunąć obumarłe z nadmiaru wody gałązki. W przypadku małych okazów szeflery, można ją z powodzeniem przesadzić do nowego podłoża. Po przeprowadzeniu powyższych działań zadbać powinniśmy o regularne, ale umiarkowane podlewanie – najlepiej raz w tygodniu. Warto także zapewnić roślinie doniczkę z otworami i podstawką, co pozwoli jej pozbyć się nadmiaru wody.

  • Zbyt ciasna doniczka

Skoro już o przesadzaniu mowa, szeflera może tracić liście również na skutek zbyt małej przestrzeni w donicy. o ile korzenie zaczynają przedostawać się na zewnątrz przez otwory, bądź przebijają się przez wierzchnią warstwę podłoża – to wyraźny sygnał, iż potrzebuje ona przesadzenia do większej donicy. Młode rośliny co do zasady najlepiej przesadzać raz do roku, a gdy uzyskają już duże rozmiary, a ich wzrost staje się wolniejszy, dobrze jest regularnie dosypywać do doniczki świeżą ziemię, aby uzupełnić jej braki.

  • Niskie temperatury i przeciągi

Nierzadko przyczyną opadających liści u szeflery jest częste narażenie rośliny na przeciągi i niskie temperatury. Może ona na ich skutek całkowicie zrzucić liście. Aby zapobiec takiej sytuacji warto znaleźć dla rośliny stanowisko zaciszne, w którym nie ma przeciągów – nie powinna zatem stać naprzeciw otwartych okien, szczególnie w chłodne dni, a dodatkowo nie służą jej korytarze tuż przy drzwiach. Optymalną temperaturą dla rośliny jest minimum 12 °C. Spadki temperatury do 10 °C roślina wytrzyma przez krótki okres, jednak utrzymująca się, niska temperatura może powodować opadanie liści szeflery. Warto również pamiętać, iż w połączeniu z wilgotnym podłożem, roślina w tych warunkach gwałtownie nabawi się chorób podstawy pędu i korzeni.

  • Suche powietrze

Nazbyt suche powietrze nie jest przyjazne dla szeflery podobnie jak nadmiar wilgoci. Aby uchronić roślinę przed przesuszeniem, a wraz z nim utratę liści, nie należy ustawiać jej w pobliżu źródeł ciepła jak kaloryfery, a dodatkowo, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza np. poprzez umieszczenie w jej sąsiedztwie miski wypełnionej wodą lub raz dziennie spryskując roślinę wodą z pomocą opryskiwacza.

  • Choroby

Szeflera może ulegać infekcjom bakteryjnym, których głównym objawem jest właśnie opadanie liści. Najczęściej rośliny te dotyka brązowa plamistość liści, która objawia się w postaci brązowych plam na liściach, które gwałtownie powiększają się i atakują całe liście. Choroba ta dotyka szeflery głównie w wyniku nadmiernej wilgotności powietrza. Szybka utrata liści na skutek tej infekcji może zajmować niespełna 3 dni, dlatego po zauważeniu pierwszych objawów, należy niezwłocznie usunąć uszkodzone fragmenty rośliny i zniszczyć je. Pozostałą część szeflery należy opryskać specjalnym preparatem.

Należy wiedzieć, iż opadłe liście mogą stać się zabawką dla domowych zwierząt, a szeflera to roślina trująca dla kotów. jeżeli więc liście opadają, należy je od razu wyrzucać.

Szeflera gubi liście – Podsumowanie

Szeflera gubi liście z różnych przyczyn, w tym nadmiernego podlewania, zbyt ciasnej doniczki, niskich temperatur, przeciągów, suchej atmosfery, oraz ataków chorób. Aby zapobiec opadaniu liści, należy umiarkowanie podlewać, zapewnić odpowiednią wielkość doniczki, ochronić przed przeciągami i niskimi temperaturami oraz utrzymać odpowiednią wilgotność powietrza.

Dlaczego szeflera gubi liście?

Szeflera może gubić liście z powodu nadmiernego podlewania, zbyt ciasnej doniczki, niskich temperatur, przeciągów, suchej atmosfery, czy ataków chorób. Kluczowymi sposobami zapobiegania są umiarkowane podlewanie, zapewnienie odpowiedniej wielkości doniczki, ochrona przed przeciągami i niskimi temperaturami, oraz utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza.

Bibliografia:

  1. G. Labanowski, A. Wojdyła, Owoce, Warzywa, Kwiaty, Choroby i szkodniki roślin doniczkowych – szeflera i fatsja, 21/1991, s.13
  2. K. Miklaszewska, Ochrona Roślin, Ochrona domowych roślin doniczkowych, 9/43/1999, s.19-20
  3. A. Woźnicka, Mój Piękny Ogród, Niezawodna szeflera, 01/2012, s.22-23

Fot. główna: Nico Paix/flickr.com

Idź do oryginalnego materiału