Świat przyjazny pszczołom powstaje w Pętkowicach

4 miesięcy temu
Zdjęcie: Fot. Archiwum Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg”


W Pętkowicach powstaje miododajny ogród. Kolejne dofinansowanie, jakie na projekt pozyskała Lokalna Grupa Działania „Krzemienny Krąg” pozwoli na stworzenie małej infrastruktury edukacyjno-turystycznej.

W ramach tego projektu część edukacyjną ścieżki prowadzącej przez ogród uzupełni siedem tablic, które opowiadać będą o życiu pszczół, miododajności, kwiatostanie oraz procesie powstawania miodu. Prócz tego na ścieżkę ma trafić ul edukacyjny, w którym żywe pszczoły mieszkać nie będą, ale odwiedzający zobaczą jak wygląda rozkład ula, w jaki sposób funkcjonują w nim te pożyteczne owady. Walory turystyczne ścieżki przedstawił Jarosław Kuba, prezes „Krzemiennego Kręgu”.

– Na miejscu pojawią się ławki parkowe, żywa i miododajna palisada wierzbowa. W planach mamy też dwie pergole, małą i dużą. Druga ma tworzyć tunel zakochanych, którym zostanie obsadzony piękną wisterią. Do tego mamy zamiar zainwestować w bioróżnorodność, czyli pracę nad tworzeniem warunków do życia dla dzikich pszczół. Realizowane zadanie obejmuje także postawienie drugiego hotelu dla pszczół. Nie zabraknie dla nich również kolejnych domków. A wszystko po to, by uzupełnić ekosystem – tłumaczył prezes Kuba.

Fot. Archiwum Stowarzyszenie LGD „Krzemienny Krąg”

Doposażenie ścieżki edukacyjnej to koszt 50 tys. zł. Środki na ten cel stowarzyszenie pozyskało w ramach programu LEADER. A sam ogród miododajny ma być wyjątkowym miejscem na mapie naszego regionu.

– Uważam, iż powstające miejsce będzie jednym z niewielu w Polsce, które w tak kompleksowy sposób przedstawi życie i pracowitość pszczół. Całość nasadzeń w ogrodzie to rośliny miododajne, czyli pod potrzeby pszczół. Pieczę nad ogrodem sprawować będą naukowcy, po to byśmy dobrze przygotowali jego walory edukacyjne, które ma za zadanie zachęcać do przyjazdu i zwiedzania młodych ludzi oraz rodziny z dziećmi – kontynuuje Jarosław Kuba. W pełni gotowy obiekt, według założeń, zostanie oddany w 2026 roku.



Idź do oryginalnego materiału