Oleander pospolity to roślina z rodziny toinowatych. Naturalnie występuje głównie w obszarze śródziemnomorskim od Maroka i Portugalię po południową Azję. Może urosnąć choćby do pięciu metrów wysokości, cechuje się lancetowatymi liśćmi i kielichowatymi kwiatami. Warto mieć na uwadze, iż wszystkie części rośliny są toksyczne.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!
Masz oleandra? Sanepid apeluje o ostrożność
Liście, kwiaty i łodygi zawierają glikozydy nasercowe, między innymi oleandrynę, czyli toksynę szkodliwą zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Jak poinformowała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Koszalinie, spożycie którejkolwiek części oleandra może wywołać biegunkę, wymioty, a choćby zatrzymanie akcji serca.
oleander (Zdj. ilustracyjne) pixabay/ignartonosbg
jeżeli koniecznie chcesz zachować oleandra w ogrodzie, pamiętaj, by do jego pielęgnacji zakładać rękawiczki. Uważaj też, aby nie dotknąć nimi oczu ani twarzy. o ile masz zwierzęta, zadbaj, żeby nie miały kontaktu z rośliną. W przypadku przypadkowego spożycia lub nadgryzienia konieczna jest interwencja weterynarza.
Jaki trujące rośliny rosną w Polsce? Lepiej na nie uważaj
Niektóre drzewa lub kwiaty nie są bezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Oto kilka najpopularniejszych, jakie można spotkać w Polsce.
Cis pospolity, czyli wiecznie zielone drzewo, zawiera toksyczne alkaloidy, które powodują spadek ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, wymioty i biegunki.
Jaskier jadowity rośnie głównie w pobliżu rzek i stawów. Kwitnie od maja do października. Zawiera trujący glikozyd ranunkuliny, choćby w kontakcie ze skórą może wywołać podrażnienia.
Tojad mocny ma niebieskie kwiaty, ale nie tylko one są szkodliwe. W każdej części rośliny znajduje się akonityna, która oddziałuje na układ nerwowy i powoduje problemy z oddychaniem oraz pracą serca.
Uprawiasz rośliny w ogrodzie? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.