W Bawarii śliskie drogi posypuje się nie tradycyjną solanką, a wodą z ogórków kiszonych. Rozwiązanie wprowadzone przez lokalną firmę pozwoliło na zaoszczędzenie choćby 2,5 miliona litrów wody od 2023 roku!
Nietypowe zastosowanie wody z ogórków
W procesie kiszenia ogórków powstaje słona woda, która po odpowiednim przygotowaniu może być wykorzystywana jako… zabezpieczenie przed poślizgiem na oblodzonej drodze. W 2019 roku w Bawarii uruchomiono pilotażowy projekt – firma Develey z Dingolfing postanowiła wykorzystać pozostałości produkcyjne do zabezpieczania dróg w zimowym okresie.
Woda powstająca w procesie przygotowywania ogórków zawiera około 7 % soli. W takiej postaci jest dostarczana do zarządu utrzymania dróg, w którym przetwarza się ją aż do momentu, w którym osiągnie zasolenie na poziomie 21%. Rozwiązanie to zastąpiło niemal całkowicie tradycyjną sól drogową, pozwalając na zaoszczędzenie około 100 ton soli i 800 000 litrów wody rocznie.
Woda zamiast do oczyszczalni trafia na drogi
W samym Dingolfing przetwarza się co roku około 17 000 ton ogórków. Zbiera się je latem, a później przechowuje w ogromnych silosach, wypełnionych słoną wodą, która po procesie produkcji jest wylewana jako “produkt odpadowy”. Jak dotąd wodę przetwarzała firmowa oczyszczalnia ścieków, jednak rozwiązanie to wiązało się to z dużymi stratami finansowymi, stąd pomysł firmy, aby przekazać wodę zarządowi dróg, który będzie mógł wykorzystać ją w okresie zimowym.
– Oszczędzamy na odprowadzaniu ścieków, a wydział robót publicznych oszczędza na słonej wodzie pitnej – wyjaśnia kierownik zakładu Thomas Huber.
Jest to jedna z kilku ekologicznych inicjatyw firmy, która w listopadzie 2019 została nagrodzona Niemiecką Nagrodą Zrównoważonego Rozwoju. Jak powiedział bawarski minister transportu Hans Reichhart: „Razem zmniejszamy ilość soli trafiającej do środowiska – sytuacja korzystna dla obu stron, zarówno dla naszych działów utrzymania dróg, jak i dla firmy”.
Źródła: today.rtl.lu, bbc.com, goodnews-for-you.de
Fot. Canva