Winorośl wymaga regularnej pielęgnacji, a jednym z jej zabiegów jest zimowe cięcie. Dzięki niemu nie tylko zwiększamy plony, ale też chronimy roślinę przed chorobami grzybowymi, które rozwijają się w dolnych, gęstych partiach. Sprawdź najważniejsze informacje o cięciu winorośli. Wszystkie porady znajdziesz w tym artykule.
Terminy zimowego cięcia winorośli
Winorośl przycinamy wtedy, gdy znajduje się w stanie spoczynku. Musimy zatem przeprowadzić ten zabieg od listopada do początku marcu. jeżeli zrobimy to zbyt wcześnie, to roślina będzie wrażliwa na zimno. Z kolei za późne cięcie skutkuje wypływaniem soków z ran.
Ogrodnicy najczęściej przycinają roślinę na przełomie stycznia i lutego. Trzeba jednak pamiętać, iż nie należy robić tego w trakcie silnych mrozów. Temperatura powinna wynosić powyżej -5 stopni Celsjusza.
Ten zabieg przeprowadzamy w trakcie suchych i słonecznych dni. Wilgoć może sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. Właśnie dlatego najlepiej już teraz chwycić za narzędzia i przyciąć rośliny, póki sprzyja temu pogoda.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowy nawóz z obierek ziemniaków pod maliny. Jak zrobić i kiedy używać?
Przygotowanie narzędzi do cięcia winorośli
Zanim zaczniemy przycinać winorośl, najpierw należy odpowiednio przygotować narzędzia. Muszą być ostre, ale też odkażone. Te brudne mogą przenieść grzyby czy bakterie na świeże rany rośliny. Jak zatem wyczyścić sekator albo piłę?
Najszybszą, a zarazem najprostszą metodą na wyczyszczenie tych narzędzi jest zamoczenie wacika w alkoholu izopropylowym (70%). Możemy też zanurzyć w nim sekator albo piłę i później pozostawić je do wysuszenia.
Niektórzy ogrodnicy myją narzędzia do przycinania w roztworze z chloru i wody zmieszanych w proporcji 1:9. W takiej mieszance zanurzają sekator czy piłę na 5 minut, następnie opłukują je wodą i osuszają.
Możemy też zastosować specjalne preparaty ogrodnicze - środki przeciwgrzybicze. Pamiętajmy, aby postępować zgodnie z zaleceniem producenta.
Jak prawidłowo przyciąć winorośl zimą?
Na początek usuwamy z okolicy winorośli wszelkie suche części np. liście. W ten sposób minimalizujemy ryzyko rozwoju chorób grzybowych.
Potem usuwamy suche, połamane i chore pędy. Pamiętajmy, aby zachować główną strukturę rośliny.
Zostawiamy pędy o grubości 8-12 mm. Tniemy natomiast te owocujące, zachowując od 8 do 12 oczek, zwracając uwagę zarówno na odmianę, jak i siłę winorośli.
Kluczowe jest odpowiednie formowanie łozy w celu zachowania przejrzystego układu pędów. Możemy kształtować ją w formie wachlarza, kurtyny lub poziomych ramion.
Należy usuwać nadmiar pędów zagęszczających winorośl, zostawiając jedynie te najlepiej rozmieszczone. Ważne jest także, aby nie przeciążać krzewu - dorosła roślina powinna mieć od 6 do 8 pędów owocujących.
Zobacz też:
Czas na uprawę tego warzywa. Nie przegap terminu, jeżeli chcesz wrzucać do sałatek
Ta roślina wiosną kwitnie jak marzenie. W PRL-u w ogrodzie miała ją każda babcia
Zrób to teraz w ogrodzie. Latem borówka amerykańska obsypie się owocami