Jesteśmy ludźmi a jako ludzie – organizmami żywymi, podobnymi innym zwierzętom ale też roślinom. Stanem idealnym, do którego dążymy jest zaspokojenie wszystkich potrzeb, a potrzeby u każdego człowieka są takie same – tak twierdził Marshall Rosenberg – psycholog i twórca ruchu NVC (nonviolent communication).
Człowiek niczym drzewo – o potrzebach
Każdy z nas przypomina drzewo, które chce rosnąć w żyznej ziemi i móc korzenić się swobodnie, bez trudnych do przebicia skał pod spodem, które chce mieć dość wody i słońca, a wokół same przyjazne istoty. Chcemy być nakarmieni i wyspani, ale także żyć z partnerami, którzy pozwolą nam zaspokoić wszystkie nasze potrzeby i czuć się bezpiecznie. Źle się czujemy z ludźmi, którzy sprawiają, iż cierpimy – dramatyczne związki są piękne w literaturze, ale w życiu ostatecznie szukamy harmonii i spełnienia. Chcemy się czuć jak w niebie, nie jak w piekle.
Ogród dla Człowieka jest pełen kojącej Natury, autor: Pexels/pixabay.com
Idealny ogród – ogród zmysłów
Idealny ogród od najdawniejszych czasów jest symbolem raju, w którym wszystkiego jest w bród. Znajdziesz tam schronienie przed deszczem i upałem lub chłodem, a także dość jedzenia i innych potrzebnych zasobów. W ogrodach arabskich i europejskich boski ideał formalizowano w geometrii i symetrii, na dalekim wschodzie kształty opierają się o zasady feng shui. Ale w jednym i drugim przypadku zieleń na rabatach miała być bujna. Drzewa miały rzucać cień i dawać schronienie ptakom. A gdzieś w pobliżu szemrzeć woda i bzyczeć pszczoła. W rajskim ogrodzie wszystkie zmysły odbierają bodźce płynące z natury a Ty zanurzasz się w stanie szczęśliwości.
W XXI wieku naukowcy dowiedli na wiele sposobów wpływ przyrody na nasze dobre samopoczucie. Kontakt wzrokowy z zielenią poprawia funkcjonowanie kory przedczołowej. Rośliny produkują tlen a pochłaniają zanieczyszczenia i dwutlenek węgla. A w metrze sześciennym zdrowej, leśnej lub uprawianej permakulturowo gleby żyje ponad 600x więcej organizmów żywych niż jest ludzi na całej ziemi. Wiedza o tych benefitach sprawia, iż np. kąpiele leśne są już regularną rzeczywistością terapeutyczną, która pomaga np. wyjść z depresji czy przewlekłych stanów lękowych.
Ogród dla Człowieka jest pełen kojącej Natury, autor: ramboldheiner/pixabay.com
Możesz zapewnić sobie taki dobrostan na swojej własnej działce. Możesz zmienić swój ogród w prywatny kurort, który będzie regularnie ładował twoje baterie i budował zdrowie twoje i twoich bliskich. Oczywiście, pod warunkiem, iż będziesz w nim spędzać czas. Jak to zrobić?
Koncepcja ogrodu minimalnego
Wybierz koncepcję ogrodu minimalnego. To nowoczesna idea aranżacji, w której ograniczasz swoją obecność w ogrodzie do minimum. Spędzasz czas we wnętrzach ogrodowych, które spełniają Twoje potrzeby funkcjonalne – jadalniane, sportowe lub wypoczynkowe, a resztę swojej działki zwracasz naturze.
Planowanie zaczynamy od analizy potrzeb użytkowników – może być to np. 2 dorosłych i 2 dzieci, a na imprezach zwykle jest do 6 osób dorosłych. Dla takiej grupy w zupełności wystarczy taras o powierzchni 20-30 m2, na którym można zaaranżować kuchnię z grillem oraz stół jadalniany. Otocz taras pasem nisko koszonego trawnika o szerokości paru metrów a na reszcie działki załóż łąki kwietne i dzikie zagajniki sadzone metodą Akiry Miyawakiego. jeżeli drażnią cię chaszcze, na ich skraju możesz posadzić plamy roślin ozdobnych, które będą stanowić estetyczny bufor.
Ogród dla Człowieka jest pełen kojącej Natury, autor: GLady/pixabay.com
W takie zagajniki nie trzeba wcale wchodzić (chyba, iż się jest dzieckiem – one uwielbiają nieprzebyte zarośla). Po tym jak rośliny się przyjmą – nie trzeba się nimi wcale zajmować, a założone zgodnie ze sztuką rosną gwałtownie i oddają Ci życiodajną energię. Dzieje się tak dlatego, iż są skarbnicą bioróżnorodności.
Zmień paradygmat estetyczny i pokochaj chaszcze. Zaakceptuj estetykę dziczy i miej swój udział w odtwarzaniu naturalnych ekosystemów. Przeznacz na to możliwie dużą część swojej działki, a Twój ogród stanie się prywatnym uzdrowiskiem zawsze dostępnym dla całej rodziny.
Fot. główna: Stanly8853/pixabay.com