Ochroń wojego pupila przed petardami. To ostatni moment, by się zapisać

22 godzin temu
Zdjęcie: unsplash.com


Obchodząc już niebawem sylwestrową noc, nie zapominajmy o naszych pupilach. Dla większości zwierząt, a szczególnie psów, odgłos wybuchających petard jest koszmarem. Niejeden czworonóg może przypłacić taki szok choćby życiem. Istnieją jednak sposoby na uspokojenie zwierzaka.
Dla większości z nas okres świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku kojarzy się dobrze i sprzyja hucznym zabawom w gronie najbliższych. Niestety popularne fajerwerki szkodzą zwierzętom i to nie tylko tym dzikim, ale również naszym pupilom w domach. Co roku dochodzi do licznych ucieczek psów, przerażonych wybuchającymi petardami. Wiele czworonogów zaczyna ze stresu chorować, a choćby umiera. Na szczęście możemy sporo zrobić, by temu zapobiec. Warto zacząć już teraz.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy fajerwerki powinny być zakazane? "To nie jest zero-jedynkowe"


Najgłośniejsze petardy hukowe przerażą choćby najodważniejsze psy. Pomóż swojemu pupilowi
Psy mają wyjątkowo wrażliwy słuch i odległa burza czy sylwestrowe fajerwerki potrafią naprawdę przerazić zwierzaka. Co dopiero gdy petardami strzela nasz sąsiad? Dla wielu pupili taka noc może skończyć się tragicznie. Co roku apeluje się o ograniczanie używania fajerwerków ze względu na przyrodę. Każdego grudnia mówi się również o psach i kotach w schroniskach, które nierzadko chorują, bądź umierają ze stresu, słysząc wybuchy. Poza obchodzeniem Nowego Roku we względnej ciszy możemy jednak zrobić coś dla naszych zwierząt w domu. Ponieważ pies odbiera dźwięki dwa razy głośniej niż człowiek, taki hałas może działać na niego bardzo źle. Aby zapobiec traumatycznym sytuacjom, możemy jednak już zawczasu przygotować się na tę stresującą noc. Warto między innymi odwiedzić weterynarza, jeżeli wiemy, iż nasz czworonożny przyjaciel źle znosi takie hałasy. Poznaj najlepsze metody łagodzenia lęku u pupili.


Fajerwerki sylwestrowe wywołują traumy. To ostatni moment, by wybrać się do weterynarza
W najtrudniejszych przypadkach wyjątkowo zestresowanych psów nie ma w zasadzie innej opcji niż podanie pupilowi uspokajających środków. W tym celu musimy znacznie wcześniej udać się do weterynarza z prośbą o dobranie odpowiednich suplementów. Samodzielnie nigdy nie podawajmy czworonogom żadnych leków, a już na pewno tych stworzonych z myślą o ludziach. Dodatkowo możemy poprosić lekarza weterynarii o porady w kwestii uspokojenia zwierzęcia lub przyzwyczajenia go do nadchodzącego hałasu. Behawioryści podkreślają, iż niezwykle ważne jest, by każdy pupil miał w domu swój specjalny, bezpieczny kąt. Psy, które bardzo boją się petard, mogą w panice uciekać i przypadkiem zrobić sobie krzywdę. Dobrym pomysłem jest zakupienie klatki kennelowej. Ważne jednak, by piesek nie traktował zamknięcia jako kary. Kupmy transporter już wcześniej i urządźmy mu tam swego rodzaju "domową budę", w której może się skryć. Dobrze jest nakryć klatkę kocem, by nieco wygłuszyć dochodzące dźwięki petard. Przed samym Sylwestrem zaś zapewnijmy pupilowi sporo zabawy i relaksu. Na ostatni spacer wyjdźmy natomiast wtedy, gdy jeszcze nie jest zbyt późno, by przypadkiem nie trafić na szokujące dla psa wystrzały.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału