Pustynia Błędowska cieszy się dużą popularnością, jednak kilka osób słyszało o innej atrakcji, wartej uwagi w jej okolicach. Stawy w Laskach, bo o nich właśnie tu mowa, to malownicze jeziorka, które mogą zainteresować miłośników fotografii, pieszych wędrówek czy wędkowania.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?
Stawy w Laskach – zauroczą Cię o każdej porze roku
Stawy w Laskach to atrakcja, której historia wiąże się z wydobywaniem w tej okolicy ołowiu oraz srebra. W rzeczywistości zbiorniki wodne to rozlewiska, będące pozostałością rzeki Białej. Prawdziwa perełka na mapie południowej Polski ciągnie się na długości około 2 km, oferując spacerowiczom piękne widoki. Warto je odwiedzić niezależnie od pory roku.
Te malownicze jeziorka to nieodkryty klejnot znajdujący się na pograniczu woj. śląskiego i małopolskiego Ewelina Zaranek
Latem i jesienią miejsce to okaże się idealne na miłe wędrówki, jazdę rowerową, obserwacje okolicznego ptactwa czy organizację rodzinnego pikniku. Równie urokliwie okolica prezentuje się jesienią, gdy przyroda nabiera wyjątkowych kolorów. Na uwagę zasługuje też w czasie zimy, kiedy śnieg przyprószy drzewa bielą, tworząc nastrojowy pejzaż – wymarzony do sesji fotograficznych.
Laski – jaskinia, którą musisz zobaczyć
W miejscowości Laski spacerowicze odkryją malownicze stawy, znajdą miejsca ogniskowe i ławeczki. Jedną z największych atrakcji tego obszaru jest jednak jaskinia w skałce trawertynowej. To niemal czternastometrowa grota, zwana również kopułą trawertynową. Ciekawostkę stanowi fakt, iż choć jaskinia została utworzona z węglanu wapnia, to powstała w środowisku słodkowodnym. Na jej ściankach można dostrzec małże, skamieniałe mchy czy skorupy ślimaków słodkowodnych.
Stawy w Laskach – wędkowanie jako forma spędzania wolnego czasu
Wędkowanie to jeden z powodów, dla których można udać się nad stawy w Laskach. Okoliczne zbiorniki wodne są regularnie zarybiane przez Polski Związek Wędkarski. Co więcej, w niektórych zatoczkach czekają tu również specjalne stanowiska dla wędkarzy. Łowisko całoroczne obfituje w karasie, karpie, węgorze, leszcze, sandacze czy szczupaki.
Wrzosowisko Bukowno - miejsce, które trzeba odwiedzić będąc w okolicy
Wybierając się do miejscowości Laski jesienią, warto odwiedzić wrzosowisko Bukowno. Miejsce to znakomicie sprawdzi się jako tło do romantycznych sesji zdjęciowych.
Te malownicze jeziorka to nieodkryty klejnot znajdujący się na pograniczu woj. śląskiego i małopolskiego Ewelina Zaranek
Przypadnie też do gustu miłośnikom natury, poszukującym zachwycających kadrów – szczególnie w czasie złotej godziny, gdy miękkie światło sprzyja fotografowaniu krajobrazów i ludzi.
Zobacz też: Miasto uważane za stolicę świata. Czy może cię czymś zaskoczyć? Zdziwisz się, jak mało wiesz
Pustynia Błędowska obok stawów w Laskach
Pustynia Błędowska, nazywana "Polską Saharą" to miejsce, którego nie sposób pominąć podczas zwiedzania okolicy. Prawdziwa ciekawostka krajobrazowa i przyrodnicza, obejmująca łącznie około 33 km2, położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Powstała jeszcze w trzynastym wieku, wskutek karczowania lasu do celów górniczych. W tym wyjątkowym miejscu utworzył się unikatowy, pustynny mikroklimat, sprzyjający obecności ciekawych gatunków roślin i zwierząt, przystosowanych do życia w warunkach wydmowych. Pustynia Błędowska to największy w Polsce obszar występowania lotnych piasków, które znajdują się pod ochroną.
Pustynia Błędowska to nie tylko piach i wydmy. Przyciąga jak magnes i jest piękna o każdej porze roku. Zdjęcie ilustracyjne Ewelina Zaranek
Do "Polskiej Sahary" można dojechać drogą krajową nr 94 w kierunku Olkusza lub dotrzeć pieszo, obierając jedną z tras (Szlak Orlich Gniazd, Żółty Szlak Pustynny PTTK). Na miejscu warto też wybrać się na jeden z trzech punktów widokowych. Należą do nich: Róża Wiatrów, platforma na wzgórzu Dąbrówka w Chechle oraz punkt widokowy na wzgórzu Czubatka w Kluczach.
Słyszałaś / słyszałeś o stawach w Laskach? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.