Funkie cudownie zdobią cieniste zakątki ogrodu. Ich liście są okazałe i mogą być zielone z niebieskimi albo kremowymi akcentami. Z kolei dzwoneczkowate kwiaty, pojawiające się w lipcu, przybierają różową, fioletową albo białą barwę.
Nawożenie jest potrzebne tym okazom, aby maksymalnie rozrosły się, zakwitły i nie utraciły intensywnego koloru liści. Warto zasilić je np. nawozem z mleczy. Przedstawiamy przepis na tę naturalną odżywkę.
Nawożenie funkii jako jeden z najważniejszych zabiegów
Funkie zaliczamy do wytrzymałych roślin, jednak warto poprawić ich wygląd i kondycję nawożeniem. Te rośliny słyną z ogromnych liści, które pochłaniają dużą ilość składników odżywczych, szczególnie wiosną i latem, kiedy intensywnie rosną.
Bez nawożenia okazy będą małe, blade i staną się podatne na choroby. Pamiętajmy również o tym, iż na cienistym stanowisku w glebie występuje mniej minerałów, które pobierają. Poza tym muszą konkurować o nie z krzewami i drzewami.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Co zrobić, żeby truskawki intensywnie owocowały w sezonie? Zastosuj trik ze skórką banana
Terminy nawożenia funkii
Pierwsze nawożenie funkii powinniśmy przeprowadzić wiosną - w kwietniu lub maju. Właśnie wtedy rośliny zaczynają wypuszczać liście i potrzebują sporej dawki azotu na szybki i bujny wzrost.
Do połowy lata wykonujemy kilkukrotne zasilanie hostów. Ostatnie nawożenie przeprowadzamy na koniec lipca. Musimy pilnować tego terminu - jeżeli zrobimy to zbyt późno, to okazy nie zdążą przygotować się do zimy.
Nawożenie funkii odżywką z mleczy
Funkie preferują lekko kwaśne podłoże, dlatego warto nawozić je preparatami zakwaszającymi ziemię. Pomoże w tym nawóz z liści, pędów i kwiatów mleczy. Jak zatem go przygotować?
Do plastikowego wiadra wrzucamy ziele z kwiatkami mniszka lekarskiego - musi dosięgać do 1/3 naczynia. Następnie zalewamy je 10 l wody, najlepiej deszczówki. Całość przykrywamy ścierką i odstawiamy na 3 tygodnie, od czasu do czasu mieszając.
Po tym czasie zlewamy powstały płyn, a resztki organiczne wyrzucamy do kompostownika. Tak przygotowaną odżywkę rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:10 i dopiero w takiej postaci podlewamy nią funkie.
Nie tylko odżywka z mleczy. Inne nawozy do funkii
Funkie możemy zasilać nawozami wieloskładnikowymi, które są przeznaczone dla roślin ozdobnych. W swoim składzie mają odpowiednie proporcje azotu, fosforu i potasu, zapewniające adekwatny rozwój części nadziemnych, jak i systemu korzeniowego.
Do hostów warto też wybrać nawozy organiczne, tj. dobrze rozłożony kompost albo obornik. Poprawiają one strukturę podłoża i wzbogacają je w próchnicę. Będę idealnym wyborem na wczesną wiosnę oraz późne lato.
Okazy uprawiane w donicach zasila się nawozami o spowolnionym działaniu. Dzięki stopniowemu uwalnianiu składników odżywczych zapewniają stabilne odżywianie. Nie ma mowy o przenawożeniu.
Zobacz też:
Chcesz, by hortensje miały obłędnie intensywne kolory? Podsypuj je tym
Koniecznie posadź je w pobliżu śliwy. Owoce będą duże i słodkie jak cukierki
To popularne warzywo odstrasza ślimaki i mszyce. Więcej ich nie zobaczysz w ogrodzie