Nie kupuj tych roślin doniczkowych. Choć w sklepach zachwycają, to w domu gwałtownie zwiędną

2 dni temu
Wiele roślin w sklepach ogrodniczych jest tak pięknych, iż aż chciałoby się kupić wszystkie. Choć wiosna sprzyja kwitnieniu, to nie każdy gatunek poradzi sobie w domowych warunkach. Niektóre już po kilku dniach od zakupu gubią kwiaty i zupełnie marnieją. Jakich roślin lepiej unikać?
Domowa dżungla w ostatnich latach stała się bardzo modna. Coraz więcej osób kupuje rośliny doniczkowe, aby wypełnić nimi półki i parapety. Niestety, w amatorskiej uprawie zwykle pod uwagę bierze się tylko wygląd kwiatów. Mało kto zwraca uwagę na wymagania poszczególnych odmian, a wiele z nich jest trudnych w pielęgnacji. Przez to rośliny gwałtownie tracą swój urok, więdną i nadają się tylko do wyrzucenia. Sprawdź, których gatunków lepiej nie kupować.


REKLAMA


Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!


Która roślina jest najtrudniejsza w uprawie? Nie kupuj tych gatunków
Mogłoby się wydawać, iż najtrudniejszą w uprawie rośliną doniczkową jest storczyk. Choć wygląda przepięknie w sklepach i jest świetnym pomysłem na prezent, to niestety ma duże wymagania. Nierzadko zdarza się, iż już w ciągu kilku dni od nabycia gubi swoje płatki, a później nie wypuszcza nowych. Wbrew pozorom, stosując odpowiednią pielęgnację, da się go jeszcze uratować. Na sklepowych półkach znajdziemy o wiele trudniejsze do utrzymania rośliny. Których lepiej unikać?


Medinilla - to tropikalna roślina występująca głównie w Nowej Gwinei, Madagaskarze, Filipinach i Borneo. Ma zwisające pędy, przypominające bardziej egzotyczne pnącza, z których wyrastają różowe kwiatostany. Wygląda zniewalająco, dlatego nic dziwnego, iż kupuje ją tak wiele osób. Domowa pielęgnacja tej rośliny jest jednak niezwykle trudna. jeżeli nie zapewnimy jej odpowiedniej temperatury i wyważonego podlewania, kwiaty stracą swój urok już po kilku dniach i ich nie odratujemy.
Palma areka - ten gatunek występuje endemicznie na Madagaskarze, ale w Polsce jest często sprzedawany w wysokich donicach. Może stanowić ozdobę tarasu, jednak zwykle nie na długo. Potrzebuje bowiem wysokiej wilgotności powietrza, co trudno zapewnić w domowych warunkach. W efekcie już po kilku dniach liście palmy zaczynają brązowieć, co prowadzi do całkowitego zwiędnięcia.
Azalia - to popularna roślina doniczkowa, która zachwyca intensywnie kolorowymi kwiatami. Można ją kupić w wielu polskich sklepach, jednak jej domowa uprawa jest bardzo trudna. Wszystko przez temperaturę. Azalia lubi wiosenny, nieco chłodny klimat, którego nie odtworzymy w mieszkaniu przez większość roku. Pogoda w Polsce jest zmienna, co źle wpływa na wygląd kwiatów. Problem stanowi też konieczność utrzymania kwaśnego odczynu gleby.


Zobacz też: Wysiej je w kwietniu. Latem obsypią ogród pięknymi kwiatami. Poczujesz się jak na łące


Jaka roślina dla początkujących? Te gatunki są bardzo proste w uprawie
Na szczęście wybór kwiatów w sklepach jest ogromny. jeżeli marzy ci się domowa dżungla, to zainwestuj w gatunki o niskich wymaganiach. Najlepiej sprawdzą się rośliny, które lubią półcieniste miejsca, nie potrzebują częstego nawadniania ani nie mają żadnych preferencji dotyczących temperatury pomieszczenia lub poziomu wilgotności. Należą do nich:


zamiokulkas,
juka,
dracena,
sansewieria,
aloes,
skrzydłokwiat,
grubosz.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału