Nad zespołem pałacowo-parkowym w Samostrzelu zaświeciło wreszcie mocniej słońce

2 dni temu

Wczoraj, 6 maja 2025 roku odbyło się spotkanie w sprawie zespołu pałacowo-parkowego w Samostrzelu, które zostało zorganizowane przez Magdalenę i Marka Różniak, którzy od niedawna są właścicielami wspomnianego obiektu. Spotkanie to miało na celu przedstawienie planów na zespół pałacowo-parkowy. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Piotr Hemmerling wicewojewoda kujawsko-pomorski, Krzysztof Błoński starosta nakielski, Michał Dubkowski wicestarosta nakielski, Michał Piszczek wójt gminy Sadki, Andrzej Niedbała przewodniczący Rady Gminy w Sadkach, Małgorzata Ciechanowska dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Samostrzelu, konserwator zabytków, przedstawiciele biura architektonicznego, wykonawcy oraz osoby, którym Pałac w Samostrzelu jest bliski. W ostatnich latach obiekt ten nie miał szczęścia do właścicieli. Pierwsza wzmianka o dworze drewnianym ukazała się w 1698 roku. W latach 1698 – 1711 dwór pierwotny został zbudowany przez Piotra Bnińskiego, który następnie był przebudowywany przez Wojciecha Bnińskiego (1740-1749), Józefa Bnińskiego (1825), Ignacego Bnińskiego (1880) – powstał ogród zaprojektowany przez francuskiego projektanta ogrodów Edwarda Andre. Pałac został również przebudowany w 1940 roku przez niemieckiego okupanta na potrzeby Jugendhaim, a w latach 1942-1943 przebudowany na szpital Kriegslazaret. W pałacu od 1948 do początku lat 80-tych XX wieku mieściła się szkoła rolnicza. W 1987 roku rozpoczęła się przebudowa przez „Sztukę Polską” ale z braku środków finansowych zrezygnowała z obiektu.

Po spacerze po terenie pałacowo-parkowym, podczas którego o planach i w tej chwili trwających pracach mówił Marek Różniak. Po spacerze podczas drugiej części przedstawiono prezentację multimedialną przedstawiającą m.in. na fotografiach wnętrza pałac w dobie swojej świetności jak i obecne. Rodzinny projekt, tak określa go Marek Różniak przewiduje adaptację istniejących obiektów spichlarza/browaru do nowych funkcji: hotelowo-gastronomicznej (restauracja, kawiarnia, browar) oraz ogólnodostępnej użyteczności publicznej.

Co udało się zrobić obecnym właścicielom od stycznia br.

– uzyskani pozwolenia konserwatorskie i budowlane

– trwa remont i zabezpieczenia dachu pałacu

– trwa remont i zabezpieczenie dachu browaru/spichlerza

– prowadzone są prace porządkowe przy zieleni w parku (1/3 obszaru)

– uzyskano pozwolenie na wykonanie ogrodzenia i ułożenie zasilania do monitoringu i lamp

– uzyskano pozwolenie na wykonanie odwiertów geologicznych

– uzyskano pozwolenie na wykonanie prac renowatorskich elewacji i fundamentów budynku browaru

– uzyskano pozwolenie na wykonanie prac renowacyjnych fundamentu i wykonanie drenażu opaskowego przy budynku pałacu.

Rodzinny projekt w przyszłości zakłada również włączenie zabudowań gospodarczych folwarku. Po prezentacji głos zabrali m.in.: Piotr Hemmerling, Krzysztof Błoński, Michał Piszczek, Małgorzata Ciechanowska, przedstawiciel wykonawcy oraz absolwent szkoły, która mieściła się w pałacu i wręczył statuetkę tarczy szkolnej jaką wtedy noszono. Wszyscy mówcy życzyli właścicielom powodzenia w realizacji projektu.

Teraz wypada tylko trzymać mocno kciuki za powodzenie projektu, realizowanego przez mieszkańców gminy Sadki związanych od lat z Samostrzelem oraz rozwijającą firmę w Śmielinie. Liczymy na to, iż władze samorządowe powiatu i gminy będą mocno lobbować w sprawie otrzymania dotacji na prace konserwatorskie jednego z ważnych dla historii Krajny i Polski zespołu pałacowo-parkowego.

tekst i zdjęcia: Dariusz Wojciechowski

Idź do oryginalnego materiału