Muzyczne Święto Kwitnących Azalii 2025. Klasyka na zamku w Mosznej

4 godzin temu

Muzyczne Święto Kwitnących Azalii 2025 odbędzie się tradycyjnie w jednym z piękniejszych miejsc regionu – na zamku w Mosznej.

– Do współpracy zaprosiliśmy wykonawców mających wieloletnie doświadczenie artystyczne. Realizują się na scenach w kraju i za granicą. Kolejnym aspektem festiwalu jest spojrzenie na odtwórców wybranych dzieł z pozycji „uczeń i mistrz”. Ma ono swoje odzwierciedlenie zarówno w kontekście pokoleniowym, jak i merytorycznym – zapowiada Barbara Hortyńska, dyrektorka artystyczna Muzycznego Święta Kwitnących Azalii im. Zbigniewa Pawlickiego na Zamku w Mosznej.

Muzyczne Święto Kwitnących Azalii 2025. Co w programie?

Inauguracja festiwalu odbędzie się pod znakiem perkusji.

– W tym roku poddałam słuchaczom rozważaniu właśnie ten instrument z uwagi na wielobarwność, jak również ogrom możliwości brzmieniowych – tłumaczy Barbara Hortyńska.

Na perkusji Karol Nabożny zagra 8 maja. / fot. prasowe

I to właśnie dlatego podczas pierwszego koncertu, w czwartek 8 maja, o godz. 19.00, usłyszymy prawykonanie utworu „Husaria” Karola Nabożnego.

Kolejne wydarzenia Muzycznego Święta Kwitnących Azalii 2025 zapowiadają się równie ciekawie. Jako drugi, 15 maja, odbędzie się koncert harfowy w wykonaniu Laury Laszloffy, pierwszej harfistki Filharmonii Opolskiej.

Z kolei 22 maja szykuje się gratka dla wielbicieli muzyki dawnej. Z melomanami spotka się ikona polskiej muzyki klawesynowej, prof. Elżbieta Stefańska, która wystąpi w duecie z Marico Shioya.

– Zaprezentują się w przepięknej opowieści historycznej o tańcu w muzyce. To będzie wspaniałe perspektywiczne spojrzenie na wieloznaczeniowość tematu – zachęca dyrektorka festiwalu.

A na finał, 29 maja, odbędą się aż dwa koncerty. Na początek, o godz. 18.00 będą to debiuty: Insolito Trio (dwie klarnecistki i fortepian) oraz duet marimbowy Marimbabies.

– Oba zespoły w sposób innowatorski przedstawiające swoją pasję i nowe spojrzenie w świat nasz muzyczny – mówi Barbara Hortyńska.

Na zakończenie festiwalu zaplanowano koncert mistrzowski. Wystąpią: Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz – flet oraz Artur Jaroń – fortepian.

– Szykuje się wirtuozeria na najwyższym poziomie wykonawczym w zróżnicowanym programie ukazującym piękno muzyki kameralnej – kończy Barbara Hortyńska.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny. Obowiązują jednak rezerwacje i – w zależności od godziny przyjazdu – bilet wstępu do parku. Warto się spieszyć, bowiem zostały ostatnie bilety na koncerty 29 maja. Więcej: tel.: (77) 552 07 77 oraz (77) 466 96 79.

Idź do oryginalnego materiału