Utrzymanie działki, na której nie będzie chwastów wydaje się być nie lada wyzwaniem. Z pomocą jednak przychodzą sprawdzone metody i działania, które pozwolą nam utrzymać nasz ogród w ładzie i porządku. Wystarczy wprowadzić kilka zasad do swojej codzienności, aby nie martwić się chwastami. Podpowiadamy, co należy robić.
Jak zapobiegać pojawianiu się chwastów w ogrodzie? Wypróbuj te metody
Chcąc, by nasz ogród pozbawiony był chwastów, warto przede wszystkim wiedzieć, jak im zapobiegać oraz jak ograniczać ich wzrost. Jedną z najlepszych metod jest ściółkowanie. Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, takich jak wióry drzewne, kompost czy kora, stworzymy barierę, oddzielającą od światła, która uniemożliwi kiełkowanie nasion chwastów.
Co więcej, ściółka wpłynie również korzystnie na nasze rośliny, ponieważ pozwoli zatrzymać wilgoć w glebie. Do uzyskania najlepszych efektów, należy wyłożyć co najmniej 5-centymetrową warstwę ściółki. Uważajmy jednak, aby nie była ona zbyt gruba, by nie ograniczała dostępu powietrza do korzeni.
Innym działaniem profilaktycznym, który pozwoli nam ograniczyć ilość chwastów w ogrodzie, jest sadzenie gęsto roślin. Wybierajmy okazy gwałtownie rosnące, które pozwolą stworzyć zwartą okrywę. Dzięki temu zmniejszymy ilość miejsca dla chwastów. Idealnie nadają się do tego rośliny, takie jak bodziszek czy barwinek.
Co warto robić systematycznie w ogrodzie? Dzięki temu walka z chwastami będzie łatwiejsza
Ograniczenie ilości chwastów w ogrodzie będzie znacznie łatwiejsze, jeśli weźmiemy się za ich usuwanie o wiele wcześniej niż zwykle. Wynika to z tego, iż małe chwasty możemy wyrywać szybciej oraz efektywniej niż te, które zdążą się już zakorzenić oraz urosnąć.
Kluczem do sukcesu w tym przypadku jest systematyczność. Usuwajmy chwasty regularnie, nie czekając, aż zakwitną i wydadzą nasiona, co tylko spowoduje nasilenie problemu ich obecności. Najlepiej pielić je zaraz po deszczu, kiedy to ziemia pozostało wilgotna.
Dzięki temu nie musimy wkładać dużego wysiłku w wyrywanie roślin. Warto więc poświęcić kilkanaście minut parę razy w tygodniu, niż później ciężko pracować przy usuwaniu chwastów przez wiele godzin.
Czytaj również: Po śniadaniu idź do ogrodu i rozsyp to pod tują. gwałtownie odzyska wigor
Jak zwalczać chwasty? Tak poradzisz sobie z tym problemem
W przypadku, gdy chwasty zdążyły się już rozrosnąć, warto sięgnąć po środki chemiczne lub naturalne, które pozwolą nam się ich skutecznie pozbyć. o ile unikamy chemii, możemy postawić na opryski z octu, soli czy wywary ziołowe. Uważajmy jednak, aby stosując je, nie uszkodzić roślin ozdobnych.
Podczas zwalczania chwastów pomocne będą nie tylko odpowiednie preparaty, ale i dobre narzędzia. Z racji tego, iż chwasty często pojawiają się w trudno dostępnych miejscach, warto zainwestować między innymi w motykę czy chwastownik. Dzięki temu proces ten nie będzie tak męczący, a także okaże się znacznie szybszy.
Zobacz też:
Tulipany nie chcą rosnąć i mają przebarwienia? Sprawdź, jak pokonać ten problem
Zmieszaj i podlej sadzonki truskawek. Owoce będą duże i soczyste
Porozpieszczaj wrzosy w ten sposób. Zamienią się w fioletowy dywan