Powoli zbliża się pora na przeniesienie sadzonek pomidorów do gruntu. Wielu Polaków hoduje te warzywa, ponieważ są soczyste, smaczne i proste w uprawie. Samo podlewanie roślin może jednak nie wystarczyć do uzyskania obfitych plonów. Kluczem do sukces jest również jakość gleby. jeżeli chcesz mieć pewność, iż latem w twoim ogrodzie zaroi się od warzyw, nie zapomnij o odpowiednim nawożeniu podłoża. Jaka odżywka sprawdzi się najlepiej?
REKLAMA
Zobacz wideo Jak dbać o sadzonki pomidora?
W jakiej ziemi najlepiej rosną pomidory? Zwróć na to uwagę przed przesadzeniem
Mogłoby się wydawać, iż w domowej uprawie pomidorów nie ma nic trudnego. Niestety, czasem wystarczy jeden błąd, a ze zbiorów będą nici. Wielu ogrodników nie przywiązuje bowiem zbyt dużej uwagi do jakości gleby. To właśnie ona wpływa na późniejszy wygląd i smak warzyw, dlatego warto już teraz zabrać się za pielęgnację podłoża. Przede wszystkim powinno być ono żyzne i przepuszczalne. Lepiej zrezygnować z piaszczystej lub gliniastej ziemi, ponieważ krzaczki mogą się w niej nie ukorzenić. Co więcej, taka gleba długo trzyma wilgoć, przez co rośliny później chorują, a korzenie gniją. jeżeli chcemy, by nasze uprawy rosły zdrowo i wydawały obfite plony, najlepiej sprawdzi się podłoże o odczynie od 5,5 do maksymalnie 6,5 pH. jeżeli będzie ono zbyt kwaśne, pomidory zaczną nieprawidłowo pobierać składniki mineralne.
Zobacz też: Dodaj 1 łyżkę do wody. Kosztuje 5 zł, a działa na turkucia jak ogrodowy terminator
Jaki nawóz pod pomidory przed sadzeniem? Zrób tę domową odżywkę
Najlepszym momentem na przeniesienie sadzonek pomidorów do gruntu jest druga połowa maja, po zimnych ogrodnikach. Wówczas zupełnie mija ryzyko przymrozków, więc rośliny mogą w spokoju rosnąć i wypuszczać pierwsze warzywa. Przed przesadzeniem warto jednak przeprowadzić pewien zabieg. Mowa o nawożeniu gleby. Dostarczając odpowiednie składniki odżywcze do podłoża wzmocnimy rośliny i zachęcimy je do równomiernego wzrostu. Jaki nawóz sprawdzi się w przypadku tego gatunku? Dobrym pomysłem będzie odżywienie ziemi gnojówką z pokrzywy. Jej przygotowanie jest bardzo proste i każdy sobie z tym poradzi.
Zbierz około kilograma pokrzyw i potnij je na mniejsze kawałki. Używaj przy tym rękawiczek, aby nie poparzyć skóry.
Następnie umieść rośliny w dużym pojemniku i zalej je 10 litrami wody. Najlepiej sprawdzi się czysta deszczówka, ale można użyć również odstałej wody z kranu.
Przykryj naczynie z pokrzywami gazą, aby zapewnić im dostęp do powietrza, które jest niezbędny w procesie fermentacji.
Tak przygotowany nawóz odstaw w suche, ciemne miejsca na około trzy tygodnie. Po tym czasie gnojówka będzie gotowa. Przed przesadzeniem pomidorów podlej nią ziemię, w której będą rosnąć krzaczki.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.