Lepsza od tui, a do tego odstrasza komary i kleszcze. Ozdobi ogród białymi "piłeczkami"

2 dni temu
Ta roślina nie tylko pięknie pachnie, ale i doskonale ozdabia przestrzeń drobnymi, białymi kwiatami. Choć jej woń dla ludzi jest zachwycająca, to dla insektów jest nie do zniesienia. Ponadto rośnie tak gęsto, iż nada się na żywopłot. Poznaj wszechstronną czeremchę.
Czeremcha zwyczajna to roślina, która ma ogrom zalet i sprawdzi się w niemal każdym ogrodzie. Nie dość, iż kwitnie pięknymi, drobnymi kwiatami, a ich zapach odstrasza komary, to jeszcze rośnie tak gęsto, iż posłuży doskonale jako żywopłot. To jednak jeszcze nie wszystko. Jest tak prosta w uprawie, iż poradzą sobie z nią choćby początkujący ogrodnicy.


REKLAMA


Zobacz wideo Prof. Chojnicki: Wyższa temperatura nie zawsze sprowokuje przyrost roślin


Czy czeremcha nadaje się na żywopłot? Ta roślina z powodzeniem zastąpi popularne tuje
Czeremcha w naturalnym środowisku często spotykana jest w lasach i na terenach nad rzekami. Występuje w całej Europie, Azji Mniejszej, a choćby zachodniej Syberii. Jest jednak również świetnym wyborem do naszego polskiego ogrodu jako roślina ozdobna. Rozłożysta korona drzewa i jego drobne, białe kwiaty przyciągają wzrok choćby z daleka, nie wspominając już o aromatycznej woni. Do tego rośnie tak gęsto i świetnie znosi przycinanie, iż będzie doskonałym zamiennikiem tui na żywopłot. Ochroni nam przed wścibskim wzrokiem przechodniów, kurzem z jezdni oraz hałasem. Przez jej liście mało co się przebije.
Choć czeremcha kwitnie krótko, bo zaledwie trzy tygodnie na przełomie kwietnia i maja, to przez całą resztę roku zachwyca zgrabnymi, estetycznymi listkami. Latem z kolei na jej gałęziach pojawiają się niewielkie, fioletowe owoce, przypominające jagody. jeżeli to nas przekonuje, powinniśmy dowiedzieć się, jak należy zadbać o roślinę, by była chlubą naszego ogrodu. To całkiem proste.


Czy czeremcha pachnie? Jej woń odstrasza owady. Zobacz, jak najlepiej o nią zadbać
Czeremcha występuje w Polsce pod licznymi lokalnymi nazwami ludowymi, do których należą: czeremucha, śliwa kocierpka, kocierba, kotarba, a także zabawnie brzmiąca smrodynia. Ta ostatnia nazwa nijak się ma jednak do jej zapachu, który jest naprawdę kojący, choć wyłącznie dla ludzi. Owady dla odmiany jej nie znoszą. Wszelkie uciążliwe komary, niebezpieczne kleszcze oraz natrętne mszyce będą uciekać w popłochu, gdy tylko wyczują jej woń.
Owoce czeremchy uwielbiają z kolei ptaki, dlatego jeżeli cenimy otoczenie dzikiej przyrody w ogrodzie, roślina ta będzie strzałem w dziesiątkę. Również jej pielęgnacja nie wymaga specjalnego doświadczenia i jest wyjątkowo prosta, choćby dla początkujących osób, nieobeznanych jeszcze z tworzeniem żywopłotu. Czeremchę sadzimy w miejscu osłoniętym od wiatru, najlepiej jasnym o przepuszczalnej, żyznej glebie. Równie dobrze jednak poradzi sobie w półcieniu, o ile będziemy regularnie ją nawozić. Robimy to wiosną, tak samo jak i przycinamy. Oba te zabiegi są niezbędne, by rosła pięknie i zdrowo.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału