Kosztuje 10 zł. Zasil ogórki już w pierwszych tygodniach. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów

1 dzień temu
Już niedługo na grządkach znów będziemy mogli wysadzić ogórki. Odpowiednio pielęgnowane siewki do dwóch tygodni powinny zacząć wypuszczać pierwsze liście. Kiedy tylko roślina zacznie nabierać poważniejszych kształtów, sięgnij po domowy nawóz. W ten sposób wzmocnisz krzew i zapewnisz sobie obfite zbiory.
Ogórki to jedno z najchętniej uprawianych warzyw w przydomowych ogródkach. Dyniowate stanowią świetny dodatek do sporej ilości dań - nic więc dziwnego, iż tak wiele osób decyduje się na ich wysiew. Chcąc cieszyć się orzeźwiającym smakiem zielonej przekąski w sezonie, przed jego rozpoczęciem trzeba trzymać nerwy na wodzy. Umieszczenie siewek w gruncie zbyt wcześnie może skutkować brakiem plonów. Zobacz, kiedy najlepiej zasadzić ogórki oraz jakimi odżywkami wspomagać roślinę, aby obficie owocowała.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak mrozić i przechowywać owoce i warzywa?


Kiedy wysiać ogórki? Dla dobra uprawy lepiej się nie śpieszyć
Coraz większymi krokami zbliża się wyczekiwany przez ogrodników moment. Zimna Zośka wypadająca 15 maja to swoista brama otwierająca sezon uprawowy w gruncie. W drugiej połowie miesiąca ryzyko występowania przymrozków znacznie maleje, w związku z czym nie trzeba obawiać się o siewki, wykazujące się wysoką wrażliwością na zimno. Do tej grupy należą m.in. ogórki. Za wysadzanie tego warzywa do gleby najlepiej zabrać się w momencie, gdy ziemia osiągnie temperaturę 13 stopni Celsjusza. jeżeli jednak nie możecie doczekać się tej uprawy, już teraz przygotujcie nasionka na rozsadę, umieszczając siewki w pojedynczych doniczkach.
Zobacz też: Moja babcia zawsze sadzi je obok ogórków. To gwarancja dorodnych i pysznych warzyw [LISTA]
Pamiętaj, iż ogórki najlepiej rosną na żyznej, bogatej w próchnice glebie o obojętnym odczynie. W momencie gdy wysadzisz je do gruntu, nie zapominaj także o dokarmianiu ich odżywkami bogatymi w azot, fosfor i potas. Tego typu mieszanki można przygotować w domu na bazie produktów, które najprawdopodobniej już posiadasz.


Domowy nawóz do ogórków. Przygotuj jedną z tych trzech odżywek i ciesz się obfitymi plonami
Ogórki oprócz regularnego podlewania (zwłaszcza w fazie wzrostu), dostępu do promieni słonecznych i odpowiedniego obiegu powietrza do adekwatnego rozwoju potrzebują także nawozu. Składniki odżywcze wspierające roślinę na szczęście skrywają się w produktach, które większość z nas posiada w domu, dlatego wcale nie musimy organizować wycieczki do sklepu, żeby posilić uprawiane przez nas okazy. Jednym z najpopularniejszych artykułów wykorzystywanych w tym celu jest popiół drzewny. Wystarczy wrzucić jedną szklankę pyłu przesianego przez sito do 3 l wody. Całość dokładnie mieszamy i odstawiamy na 24 godziny. Po upływie wskazanego czasu roztwór jest gotowy do użycia. Stosując go, nie tylko zasilimy roślinę, ale także zabezpieczymy ją przed atakiem mszyc.


Kolejną odżywczą miksturą jest "wywar" z łupin cebuli. Skorupki z ok. 4-5 dużych warzyw wrzucamy do dużego pojemnika i zalewamy 1 l wody, a następnie odstawiamy do zacienionego miejsca na 48 godzin. Dwa dni później przecedzamy łupinki, a napój wylewamy pod ogórki. Pamiętaj, aby unikać moczenia liści i plonów. Dokarmianie warzywa składnikami odżywczymi można zacząć w momencie, gdy na gałązkach pojawią się pierwsze liście. Zabieg ten należy powtarzać co trzy tygodnie.
Ogórki będą również wdzięczne, jeżeli poczęstujesz je nawozem z suszonych drożdży. Wystarczy do 3 l wody dosypać 10 g proszku, zamieszać i odczekać 24 godziny. Na jedną sadzonkę powinno się przeznaczyć ok. 4-5 łyżek odżywki.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału