Wiosna to czas rozkwitu i dojrzewania wielu gatunków roślin. Warto skorzystać z tego wyjątkowego czasu i zrobić smaczne przetwory lub syropy, które pozytywnie wpływają na organizm i można je później wykorzystać w kuchni. Mało kto wie, iż taki wyrób da się przygotować z pędów sosny. Sprawdź, jak i kiedy można je zbierać i na co przydaje się taki syrop.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy kwintylion drzew uratuje klimat?
Kiedy najlepiej zbierać pędy sosny na syrop? Lepiej się pośpiesz
Doskonale znamy już syropy z cebuli czy mniszka lekarskiego, ale mało kto wie, iż podobny wyrób można zrobić z pędów sosny. Jak czytamy na profilu Lasów Państwowych, pędy wierzchołkowe zawierają między innymi koniferol, koniferyne, kwas sapinowy, kwas pinitaninowy, kwas ceropinowy, flawanony (pinocembryna), żywicę, garbniki, witaminę C i olejek eteryczny. Syrop z tej rośliny pozytywnie wpływa na cały układ odpornościowy i jest często stosowany w zielarstwie, kosmetologii i medycynie (oczywiście po konsultacji z lekarzem). Warto zatem skorzystać z okazji, iż w lasach rośnie akurat sporo młodych drzew i zrobić zapasy na kolejne tygodnie. Pędy sosny najlepiej bowiem zbierać pod koniec kwietnia i na początku maja. Zwracajmy uwagę tylko na jasnozielone przyrosty, które mają nie więcej niż 10 centymetrów i są jeszcze pokryte łuskami. Te dłuższe nie będą przydatne, ponieważ są przerośnięte i zawierają o wiele mniej soku.
Zobacz też: Na Podkarpaciu wyrósł kolos. Padł rekord. "To prawie dystans sprinterski do przebiegnięcia"
Jakie pędy sosny zrywać na syrop? Pamiętaj o tych zasadach
Bardzo ważne jest miejsce zbiorów. Pędy sosny powinno się zrywać tylko z drzewek "samosiewek", rosnących na wolnej przestrzeni i nieużytkach. Korzystajmy z darów kilku roślin, ponieważ obrywając tylko jedno drzewo można je bardzo osłabić. Nie należy też łamać gałęzi w celu pozyskania roślin. jeżeli nie możemy dosięgnąć do pędów, wystarczy po prostu zrezygnować z danej sosny i wybrać niższy okaz. To niezwykle istotne, ponieważ przestrzegając tych zasad nie doprowadzimy do szkód w uprawach leśnych.
Pamiętajmy, aby przy zbieraniu pędów sosny robić to tak, aby nie okaleczyć drzewka. Najlepiej poprośmy wcześniej leśniczego o wskazanie miejsce gdzie takie pędy możemy pozyskać. Niestety zdarzają się sytuacje, iż na skutek zbioru pędów zostają mocno uszkodzone drzewka na uprawach
- informują Lasy Państwowe.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.