Kalendarz ogrodnika: co kiedy sadzić? Zrób to teraz, a wiosną twój ogród zaleje kalejdoskop kolorów

11 godzin temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor charinporn thayot


Choć za oknem zima zagościła w pełnej krasie, miłośnicy kwiatów muszą mieć się na baczności. Styczeń to najlepszy czas na to, aby wysadzić jedne z najpiękniejszych i kolorowych gatunków roślin. Podjęcie szybkich działań zaowocuje bogatym kwitnieniem wiosną.
Początek roku to wbrew pozorom najlepszy czas na rozważenie, jakie kwiaty chcemy hodować w nadchodzącym sezonie. Zastanawiacie się dlaczego? Ponieważ niektóre gatunki najlepiej jest wysiać już w styczniu. Szybsze rozpoczęcie prac zapewni silny i zdrowy plon, dzięki czemu będziemy mogli zachwycać się feerią kolorów na naszej rabatce dużo wcześniej niż ci, którzy wybiorą bezpośrednie rozsadzanie roślin do gruntu.


REKLAMA


Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy


Jakie kwiaty można sadzić w styczniu? Przedstawiamy piątkę szklarniową
Do grupy kwiatów, które najlepiej wysadzić w styczniu, zalicza się rośliny jednoroczne charakteryzujące się długim okresem wegetacji. Specjaliści zwykli nazywać je "piątką szklarniową", ponieważ zwykle są one rozsiewane w skrzynkach, które następnie umieszcza się w szklarniach lub tunelach, gdzie przebywają do czasu, aż ustąpią przymrozki i nadejdzie czas przesadzenia ich do gruntu (najlepiej po 15 maja).
Zobacz też: Tulipany można sadzić też w styczniu. Trzeba tylko pamiętać o tych zasadach
Ten sposób działania usprawni rozrost pięknych odmian roślin, które będą ozdabiać ogród znacznie wcześniej niż te wysadzone bezpośrednio do ziemi. Zaliczamy do nich:


begonie stale kwitnącą
petunie ogrodową
lobelie przylądkową
szałwię błyszczącą
żeniszek meksykański


Warto jednak zaznaczyć, iż choć wszystkie wyżej wymienione kwiaty łączy termin wysiewu, sposób wykonywania tego zabiegu nie będzie już wyglądał tak samo. Podobnie jest w kwestii ich pielęgnacji.


Popularne kwiaty jednoroczne. Sposoby wysiewania roślin w styczniu
Wysiewanie roślin w donicach wypełnionych uniwersalną ziemią może odbywać się na dwa sposoby:


Poprzez wciskanie nasion do gleby - w ten sposób traktujemy begonie, petunie i lobelie
Przysypanie rozłożonych ziaren - ten zabieg wykonujemy hodując szałwię i żeniszek


Decydując się na uprawę poszczególnych okazów z grupy piątki szklarniowej, trzeba mieć również na uwadze ich upodobania pielęgnacyjne.


Begonia, petunia i lobelia po wysadzeniu do gleby i okryciu folią powinny znajdować się w pomieszczeniu, gdzie panuje temperatura od 20 do 25 stopni Celsjusza.
Szałwia najlepiej będzie się czuła w miejscu nagrzanym do 16-20 stopni Celsjusza.
Żeniszek preferuje temperaturę otoczenia wynoszącą 12-15 stopni Celsjusza.


Nie można również zapominać o podlewaniu oraz wietrzeniu roślin. Odpowiednio pielęgnowane powinny (w zależności od odmiany) zacząć wypuszczać kiełki po 7 lub 20 dniach.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału