Jakie kwiaty siać w maju? Co przed, a co po „zimnej Zośce”

2 godzin temu
Zdjęcie: Rodzinne Ogródki Działkowe / Wiktor Taszłow / Radio Kielce


Ogrodnicy zaczynają od słonecznika, ostróżki, groszku pachnącego czy nagietka, ale już szykują się do wysiewu cynii, łubinów, a w drugiej połowie maja do gruntu wysypią nasiona nasturcji, aksamitek czy ozdobnych dyń. Kalendarz wysiewów kwiatów ozdobnych zależy od temperatur.

Jak mówi Teresa Gaj, doświadczona ogrodniczka, w maju pracy w ogrodach przydomowych czy działkowych jest bardzo dużo.

– Kwiaty ozdobne wysiane w maju do gruntu zakwitną pod koniec czerwca lub w lipcu i będą zdobić rabaty do jesieni. Nie wszystkie kwiaty można jednak wysiewać w jednym terminie, ponieważ w maju, ściśle do 15 maja, zdarzają się chłodne noce i przygruntowe przymrozki, które mogą zniszczyć młode roślinki – mówi ogrodniczka.

W pierwszych dniach maja można już siać słoneczniki, ostróżki, groszek pachnący czy nagietki. Te jednoroczne rośliny ozdobne doskonale radzą sobie w naszym klimacie, choćby przy niższych temperaturach. Nie mają też wygórowanych wymagań glebowych, dlatego choćby niezbyt bogate w składniki pokarmowe gleby nadają się pod ich uprawę. Kwitną bardzo efektownie.

W pierwszej dekadzie maja bezpośrednio do gruntu można siać cynie, łubiny, czarnuszkę lub portulakę. Te gatunki kwiatów, choć niezbyt kłopotliwe w uprawie, wymagają dość żyznej gleby i nasłonecznionego stanowiska.

Po 15 maja, czyli po „zimnej Zośce”, kiedy minie niebezpieczeństwo przymrozków, można wysiewać do gruntu rośliny delikatniejsze i bardziej wrażliwe na niskie temperatury kwiatów, czyli na przykład nasturcje, aksamitki, ozdobne dynie czy stokrotki. One także lubią miejsca dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Ostróżka ogrodowa / Fot. Marzena Smoręda
Łubin / Fot. Pixabay
Fot. Canva


Idź do oryginalnego materiału