Hortensje to królowe polskich ogrodów i działek. jeżeli chcesz, aby w tym sezonie obsypały się morzem kwiatów, musisz zadbać o ich przycięcie przed wiosną. Pamiętaj, iż zasady tego zabiegu różnią się w zależności od odmiany.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy
Jak przyciąć hortensje po zimie? Odpowiedni termin jest kluczowy, ważne są też inne czynniki
Przycinanie hortensji nie jest koniecznym zabiegiem, jednak wpływa on korzystnie na roślinę. Dzięki niemu będzie obficie kwitnąć i obsypie się mnóstwem kolorowych kwiatów. Zanim przejdziemy do działania, musimy wziąć pod uwagę warunki atmosferyczne. Za sekator chwytamy w bezdeszczowy i słoneczny dzień. najważniejsze jest także odkażenie narzędzia oraz jego naostrzenie. Dzięki temu nie przeniesiemy ewentualnych chorób na okaz, a także nie poszarpiemy pędów. Wiosenne przycinanie nie powinno nastąpić zbyt szybko, ale należy to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Ogrodnicy wskazują, iż najlepiej przeprowadzić zabieg w marcu lub na początku kwietnia. Właściciele hortensji muszą także pamiętać, iż nie wszystkie okazy wymagają wiosennego przycinania.
Zobacz też: Palenie gałęzi w ogrodzie. Kiedy możemy to robić? W tej sytuacji będzie nas to kosztować 5 tys. zł
Jak ciąć hortensję bukietową, żeby miała duże kwiaty? Sprawdź też cięcie hortensji ogrodowej na wiosnę
Sposób przycinania hortensji bukietowej zależy od tego, jak długo uprawiamy ją w ogrodzie. Młode okazy należy skrócić na wysokości około 15 centymetrów nad ziemią. W przypadku starszych roślin skracamy je o połowę, natomiast słabe i uschnięte elementy hortensji tniemy przy samej ziemi. Właściciele hortensji ogrodowej nie powinni przycinać rośliny, wyjątek stanowią wyłącznie pędy zaschnięte oraz przemarznięte - je usuwamy.
Kiedy przycinać hortensje dębolistne? Pamiętaj, aby zrobić to we właściwym momencie
W przypadku hortensji dębolistnej musimy zwrócić uwagę na to, jak długo gości w naszym ogrodzie. Te świeżo posadzone przycinamy na wysokości 15-20 centymetrów nad podłożem, z kolei starsze do żywej tkanki, a wyschnięte części przy ziemi. Pamiętaj, aby zabieg przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.