Zielony, równo ścięty trawnik to niewątpliwie jedna z najpiękniejszych wizytówek danej posesji. Istnieje jednak pewien haczyk. Aby można było się nią pochwalić, trzeba wykonać masę pracy, na którą niestety nie każdy jest w stanie znaleźć czas. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi ogród preriowy. Kolorowa kompozycja roślin także potrafi zachwycić. Każdy pieszy mijający twoją działkę chętnie będzie spoglądał w jej kierunku.
REKLAMA
Zobacz wideo Parówki kwiatki w cieście
Kiedy siać trawę? Kolorowa rabata przyciągnie wzrok przechodniów
Ogród preriowy to doskonałe rozwiązanie dla zabieganych osób, amatorów ogrodnictwa, a także dla właścicieli działek zlokalizowanych na piaszczystej glebie. Uprawiając kolorową rabatkę, nie tylko zyskamy piękne wypełnienie posesji, ale także przyczynimy się do rozwoju lokalnej fauny. Zanim zaczniesz uprawiać różnorodną kompozycję roślinności, w pierwszej kolejności musisz usunąć wszelkie chwasty, a następnie przystąpić do spulchnienia gleby na głębokość ok. 30 cm. Do tego zabiegu można przystąpić w dwóch terminach: wiosną lub jesienią, ponieważ w tym czasie sadzonki posiadają najkorzystniejsze warunki, aby się ukorzenić. Wysadzenie bylin i krzewów powinno być dokładnie rozplanowane, jeżeli zależy nam na uzyskaniu jak najlepszego efektu wizualnego. Nie śpiesz się z wyborem poszczególnych odmian, ponieważ wachlarz możliwości jest naprawdę spory.
Rabata preriowa - rośliny, które warto zasadzić w ogrodzie. Zachwycą cię swoim pięknem
Rośliny, które doskonale odnajdą się w ogrodzie preriowym, charakteryzują się wytrzymałością na różnorodne warunki atmosferyczne, a w dodatku są niezwykle piękne. Projektując rabatkę możemy wybierać pomiędzy szałwią, jeżówką, lawendą, kocimiętką, webeną patagońską, rozchodnikiem, przegorzanką, nachyłkiem okółkowym i dzwoneczkiem ogrodowym. Warto rozważyć również wysadzenie traw ozdobnych, takich jak miskant chiński, trzcinnik ostrokwiatowy oraz rozplenica japońska. Bardziej zaawansowani działkowicze mogą pofatygować się nieco bardziej i udoskonalić ogród obecnością jednorocznych roślin idealnie wpisujących się w preriowy klimat, do których należy słonecznik zwyczajny, aksamitka i cynia daliowa.
Zobacz też: Wysiew roślin w woreczkach - genialny patent ogrodników. Ta metoda jest prostsza niż myślisz
Przed wysadzeniem poszczególnych gatunków, po spulchnieniu gleby, warto zastosować nawóz (obornik lub kompost), za pomocą którego rośliny będą zdrowo rosnąć. Kiedy już rozsadzimy nasze preriowe perełki, korzystnym rozwiązaniem będzie wyłożenie ściółki (ściętej trawy lub kory drzew iglastych). W ten sposób ograniczymy rozrost chwastów, a także unikniemy parowania wody i erozji wietrznej.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.