Ćma bukszpanowa niedługo zaatakuje krzewy. Tak je ochronisz

4 godzin temu
fot. screen Youtube / Nick The Gardener

W ubiegłym roku rośliny wcześnie rozpoczęły wegetację. Wszystkiemu sprzyjała łagodna aura. Prawdopodobnie w tym roku będzie podobnie. W dość ciepłym klimacie nie tylko roślinność wcześniej budzi się do życia, ale również ptactwo, gryzonie, owady i inne zwierzęta. Szkodniki też nie próżnują. Polskie ogrody lubi odwiedzać ćma bukszpanowa. Spraw, by pierwsza wizyta na twojej posesji skończyła się dla niej całkowitą klęską. Dowiedz się, jak zapobiec inwazji ćmy bukszpanowej w ogrodzie.

Jak zapobiec inwazji ćmy bukszpanowej w ogrodzie?

Ćma potrafi rozmnażać się w zawrotnym tempie, a sprzyja temu lekka zima. Dawniej osobniki nie były tak dokuczliwe jak obecnie. W ostatnich latach zmienił się klimat, a bezśnieżne i ciepłe zimy tworzą doskonale warunki do rozwoju żarłocznych szkodników. Krótko mówiąc, larw z roku na rok przybywa, a tej wiosny może ich być najwięcej w historii. Będziemy musieli niestety sami się z nimi mierzyć. Aby zapobiec inwazji ćmy bukszpanowej w ogrodzie za jakiś czas, warto już teraz stworzyć jej takie warunki, w których nie będzie czuła się komfortowo i nie zechce się rozmnażać. Jakie działania warto podjąć?

Regularna kontrola
Wnikliwie przypatruj się bukszpanom, zwłaszcza w środku korony. jeżeli zidentyfikujesz kokony, natychmiast je usuń.

Własnoręcznie zwalczanie gąsienic
Budzące się z zimowego snu larwy i poczwarki wyłapuj rękoma i unicestwiaj. Możesz potrząsać rośliną i polewać ją wodą, a na podłożu dookoła bukszpanu rozmieścić nieprzemakalną tkaninę. To ułatwi ci pracę.

Posypywanie
Tuż po zimie krzewy warto posypać mączką bazaltową albo standardową mąką z kuchni. Dzięki temu gąsienice padną.

Osłona
Chore krzewy spróbuj dokładnie otulić czarną folią (u rdzenia ją zawiąż) – zostaw ją na parę dni. Wiele osobników nie przeżyje w takich warunkach.

Przeczytaj również: Włóż do tunelu skórkę tego owocu. Kret ucieknie i już nie wróci

Idź do oryginalnego materiału