Budowa ośrodka dla osób w kryzysie bezdomności już na finiszu.

5 godzin temu
Zdjęcie: osrodek dla bezdomnych wroclaw 4


Nowy ośrodek przy ul. Popielskiego 8 we Wrocławiu jest już na ostatnim etapie budowy. Ten nowoczesny, ekologiczny obiekt stanie się miejscem schronienia i aktywizacji dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Już niedługo 80 osób znajdzie tu bezpieczną, tymczasową przystań, a dodatkowe 50 będzie mogło skorzystać z ogrzewalni.

Miejsce, które daje szansę na nowy początek

Nowy ośrodek to nie tylko noclegownia dla 80 osób. Na powierzchni blisko 1400 m2 znajdą się m.in. łaźnia, pralnia, sala szkoleniowa, świetlice oraz ogrzewalnia dla 50 osób. Nowy obiekt będzie prosty, ale zarazem nowoczesny. Budynek został zaprojektowany w sposób przyjazny dla środowiska: jest energooszczędny dzięki instalacji fotowoltaicznej na dachu i pompie ciepła i „zielony” – powstaną przy nim ogrody deszczowe i zbiornik na deszczówkę.

Miasto to przede wszystkim ludzie – wszyscy, bez wyjątku. Dlatego powstaje to miejsce. Wierzymy, iż będzie to coś więcej niż tylko schronienie – to drzwi do nadziei, szansy i nowego początku. Silne miasto to takie, które troszczy się o każdego mieszkańca – podkreśla Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Ośrodek jest budowany w nowoczesnym standardzie dostosowanym do potrzeb osób w doświadczających bezdomności. Koszt inwestycji to ponad 10 mln zł, z czego blisko 7,5 mln zł pochodzi z bezzwrotnego wsparcia Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego.

Obecnie jesteśmy na końcowym etapie prac i odbiorów oraz zagospodarowania terenu – sadzimy tu 29 drzew, 540 krzewów powstaje też 255 m² ogrodów deszczowych, które wzbogacą przestrzeń i poprawią estetykę otoczenia. Ale co ważne – przy okazji budowy realizujemy również dwie inwestycje drogowe w sąsiedztwie budynku – mówi Jolanta Wnęk, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Inwestycja drogowa obejmuje dwa zadania. Pierwszym z nich jest budowa łącznika z ulicą Popielskiego, na którą przeznaczono 700 000 złotych. Drugim etapem będzie modernizacja samej ulicy Popielskiego – w tej chwili realizowane są przygotowania do ogłoszenia przetargu na jej przebudowę. Ulica zyska nowy układ, chodnik i oświetlenie.

Kompleksowe wsparcie w wychodzeniu z kryzysu

Wrocław od lat realizuje szeroki program wsparcia osób w doświadczających bezdomności. W mieście w tej chwili działa 20 punktów pomocowych, takich jak schroniska, ośrodki wsparcia, łaźnie czy jadłodajnie. Tymczasem w 2018 roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej określiło standardy obiektów, do których musimy się dostosować. Standardy obejmujące również schroniska, noclegownie i ogrzewalnie były impulsem do budowy nowego obiektu.

Chcemy, by ten ośrodek był pierwszym krokiem na drodze do lepszej przyszłości – miejscem, gdzie każdy otrzyma nie tylko pomoc, ale i narzędzia do odbudowy swojego życia. Oferujemy wsparcie psychologiczne, doradztwo zawodowe oraz pomoc w znalezieniu mieszkania. Im szybciej udzielimy wsparcia, tym większe szanse na wyjście z kryzysu – mówi Andrzej Mańkowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Osoby w kryzysie bezdomności mogą korzystać we Wrocławiu nie tylko z podstawowych form wsparcie, ale także ze specjalnych programów, w których otrzymują nie tylko dach nad głową, ale także pomoc specjalistów we wracaniu do społeczeństwa (praca socjalna, doradztwo zawodowe, etc). Wśród kluczowych programów wspierających osoby w kryzysie bezdomności są m.in.: Housing First – Najpierw Mieszkanie, Droga do Samodzielności czy program oparty o włoską metodę laboratorio abbastanza.

Na wsparcie osób w kryzysie bezdomności tylko w 2024 roku MOPS przeznaczył blisko 13 milionów złotych.

Foto: mat. prasowe

Idź do oryginalnego materiału