Co zrobić żeby monstera rosła na boki i jak zagęścić monsterę

11 miesięcy temu

Monstera (Monstera) po latach zapomnienia znów osiąga szczyty popularności. Jest nie tylko chętnie uprawiana w donicach, ale gości na tapetach, zasłonach, poduszkach i w wielu innych miejscach jako element dekoracji. Nic dziwnego, jest to piękna, niebanalna roślina. Jednak jej uprawa jest dość wymagająca i warto zapoznać się z jej zasadami. A jeżeli zależy nam na tym, by roślina nie była nazbyt wybujała, to są sposoby na to jak zagęścić monsterę i co zrobić żeby monstera rosła na boki.

jak zagęścić monsterę w pigułce

  • Monstera, po latach zapomnienia, znów jest popularna zarówno jako roślina doniczkowa, jak i motyw dekoracyjny
  • Cięcie pędów i stosowanie maści ogrodniczej na powstałe rany są najważniejsze dla zdrowego wzrostu i kształtowania rośliny
  • Istnieją techniki cięcia, by monstera rosła bardziej na boki niż do góry
Gdzie powinna stać monstera? Najlepsze stanowisko dla monstery
Monstera (Monstera) to niezwykłe, wieloletnie i wiecznie zielone pnącze, które po zdobyciu szturmem domów w latach 70 i 80tych odeszła w zapomnienie, dziś znów staje się popularną, domową rośliną...
Czytaj więcej...

Jak zagęścić monsterę

Jeśli monstera będzie stała zbyt daleko od źródła światła, wówczas jej łodyga zacznie się wydłużać a liście będą pojawiać się w coraz większej odległości od siebie. Jednym słowem monstera będzie mało atrakcyjna, nadmiernie wybujała i rzadka. Ale można temu zaradzić obcinając pęd wierzchołkowy. Dobrze by było, gdyby ten ścięty odcinek był na tyle długi, by miał wypustkę z korzeniem bocznym. Wówczas taki ścięty pęd można włożyć do naczynia z wodą. Z czasem wypuści korzenie i przy okazji zagęszczania monstery będziemy mieli kolejną roślinę.

Ale nie ma konieczności ograniczania się do ścięcia samego wierzchołka. Monsterę można ściąć np. w połowie. A pozyskany fragment podzielić na krótsze kawałki, z których każdy będzie miał przynajmniej jeden liść i dwa węzły. Takie fragmenty pędów mogą być zalążkiem kolejnych roślin. Po zanurzeniu ich w ukorzeniaczu można je wsadzać do doniczek z żyzną ziemią. Sposobem na zagęszczenie monstery jest również zasadzenie w jednej doniczce kilku roślin.

Co zrobić żeby monstera rosła na boki i jak zagęścić monsterę, źródło: depositphotos.com

Natomiast roślina główna zacznie wypuszczać pędy boczne co sprawi, iż będzie się zagęszczać. Zabieg cięcia wykonuje się wiosną, najlepiej w kwietniu.

Miejsce po cięciu dobrze jest zasmarować maścią ogrodniczą, zabezpieczy to roślinę przed wniknięciem patogenów chorobotwórczych i pozwoli się gwałtownie zabliźnić ranę.

Co zrobić żeby monstera rosła na boki

Żeby monstera rosła na boki można wykonać dokładnie te czynności opisane powyżej. Jest też inny sposób na to, by monstera wypuszczała więcej pędów bocznych. Każdej wiosny wystarczy uszczknąć pęsetą, nożyczkami lub przy użyciu ostrego noża sam stożek wzrostu. Miejsca te od razu zabezpieczamy maścią ogrodniczą. Gdy roślina wypuści kolejne pędy to w kolejnych latach w kwietniu robimy tak z każdym stożkiem wzrostu. Tym sposobem monstera zamiast do góry będzie rosnąć na boki.

Jak dbać o monsterę? Czego nie lubi monstera?
Monstera (Monstera) jest pnączem należącym do rodziny obrazkowatych. To niesamowita roślina o różnej wielkości liściach w zależności od odmiany....
Czytaj więcej...

Jak zagęścić monsterę – Podsumowanie

Monstera po latach zapomnienia znów jest popularna. Uprawa tej pięknej rośliny wymaga jednak znajomości odpowiednich technik. Odpowiednie stanowisko i metody zagęszczania są najważniejsze dla jej zdrowego wzrostu. Cięcie pędów, stosowanie maści ogrodniczej, i techniki uszczknięcia stożków wzrostu pozwalają nie tylko zagęścić roślinę, ale także kierować jej wzrost na boki, co jest pożądane dla estetycznego wyglądu monstery w domu.

Jak zagęścić monstera i sprawić, aby rosła na boki?

Aby zagęścić monstera i skierować jej wzrost na boki, należy przycinać pędy wiosną, stosować maść ogrodniczą na miejsca cięć, i zastosować techniki uszczknięcia stożków wzrostu. Można również sadzić kilka roślin w jednej doniczce dla lepszego zagęszczenia.

Bibliografia:

  1. E. Skutnik, Działkowiec, Rośliny które zniosą prawie wszystko, 12/2000, s.15-17
  2. Z. Mystkowska, Czasopismo Wiadomości Rolnicze. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, Monstera dziurawa, 02/1999, s.31
  3. Zachodniopomorski Magazyn Rolniczy, Monstera dziurawa, 20017-18/133, s.42

Fot. główna: depositphotos.com

Idź do oryginalnego materiału