Jaskry azjatyckie mogą być ciekawą alternatywą dla róż i piwonii w ogrodzie. Te mniej popularne rośliny o śródziemnomorskim pochodzeniu powinny bez problemu skraść twoje serce.
Trudno bowiem nie zachwycić się spektakularną urodą swoich pięknych, wielowarstwowych kwiatów o subtelnym, słodkim zapachu. Posadź je jeszcze w kwietniu, a za kilka tygodni sąsiadki zzielenieją z zazdrości na ich widok.
Jaskry azjatyckie - co to za kwiaty? Posadź je zamiast róży i piwonii
Jaskry azjatyckie to piękne dwuletnie rośliny o wielowarstwowych jedwabistych płatkach. Dorastają do 45 cm wysokości, a średnica ich różnokolorowych kwiatów wynosi choćby 10 cm.
Ten gatunek prezentuje się elegancko. Może przyjmować odcienie bieli, zieleni, pudrowego różu, intensywnej czerwieni, żółtego czy fioletu, a jednocześnie jego uroda jest dość subtelna i nienachalna.
Ta nieoczywistość sprawia, iż panny młode chętnie wybierają jaskry azjatyckie jako ozdobę stołu na sali weselnej czy element ślubnego bukietu. Możesz je posadzić w swoim ogrodzie, aby móc długo cieszyć swoje oczy tą piękną rośliną.
Może cię zainteresować: Pelargonie to przeżytek. Gdy posadzisz te kwiaty, sąsiadkom wyjdą oczy z orbit
Jak uprawiać jaskry azjatyckie w ogrodzie? Te wskazówki weź pod uwagę
Jaskry azjatyckie możesz posadzić w doniczce albo bezpośrednio w ogrodzie, kiedy minie ryzyko przymrozków. Kwiaty te najlepiej będą czuły się w lekkiej, przepuszczalnej, dobrze zdrenowanej glebie.
Idealnie sprawdzi się połączenie ziemi ogrodowej, piasku i torfu. Stanowisko powinno być natomiast w miarę ciepłe, słoneczne i zaciszne. Zanim umieścisz bulwy w gruncie, mocz je przez kilka godzin w letniej wodzie. Dzięki temu lepiej się przyjmą. Umieść rośliny około 5 cm pod powierzchnią ziemi wypustkami do dołu.
Czytaj również: Nie masz ręki do storczyków? Zastąp je tą piękną i banalną w uprawie rośliną
Jak dbać o jaskry azjatyckie tak, aby długo cieszyły oczy?
Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji jaskrów azjatyckich jest oczywiście podlewanie. Nie możesz zapomnieć o regularnym nawadnianiu tych kwiatów w okresie wzrostu. Nie przesadzaj jednak z ilością wody, bo za nadmiarem tej rośliny nie przepadają.
Nawożenie jaskrów azjatyckich również ma znaczenie. Powinno się wspierać je dzięki odżywek zawierających duże ilości potasu i fosforu, aby długo cieszyły oczy bujnymi kwiatami.
Zobacz też:
Wiosna, a storczyk nie chce kwitnąć? Zrób to, by obsypał się pąkami
Włóż torebkę po herbacie do doniczki z tą rośliną. Podziękuje ci bujnymi liśćmi
Jest ładniejszy i rośnie znacznie szybciej, niż tuje. Bez problemu uciekniesz przed wzrokiem sąsiadów