Zoo powitało pisklęta przypominające dinozaury. To pierwsze takie wydarzenie

4 miesięcy temu

Newquay Zoo to ogród zoologiczny położony w angielskim mieście Newquay w Kornwalii. Zajmuje powierzchnię 5,3 hektarów, a w swoich zbiorach gości już ponad 170 gatunków zwierząt. Ogród istnieje od roku 1969, natomiast jako zarejestrowana organizacja charytatywna działa od 1964 roku. Celem ogrodu jest powstrzymanie spadku populacji gatunków poprzez działania na rzecz ochrony przyrody i edukację.

Opiekunowie z ogrodu zoologicznego w Newquay świętują narodziny trzech piskląt arasari czarnogłowego (Pteroglossus viridis). Gatunek ten opisywany jest jako najmniejszy przedstawiciel z rodziny tukanowatych. Jego przedstawiciele ważą średnio od 120 do 145 gramów, a rozpiętość ich skrzydeł wynosi od 30 do 40 centymetrów.

Opiekuńczy rodzice

Pojawienie się na świecie tych pisklaków to wielkie osiągnięcie dla placówki, ponieważ po raz pierwszy w 55-letniej historii Newquay Zoo doszło do rozmnożenia tego gatunku. Ich rodzice to 12-letnia samica, która w ogrodzie zoologicznym znajduje się od roku 2017, oraz młodszy samiec przybyły z Cotswolds Wildlife Park w lutym tego roku.

Para od razu się polubiła i po okresie zalotów pisklęta wykluły się pod koniec maja – czytamy na oficjalnej stronie Newquay Zoo.

Wszystkie trzy pisklęta – dwa samce i jedna samica – mają się dobrze. Właśnie opuściły gniazdo i są już w stanie latać.

Co ciekawe, tukany są nie tylko monogamiczne, ale także wspólnie dbają o zdrowie piskląt. Zarówno samce, jak i samice na zmianę wysiadują jaja, karmią młode i opiekują się nimi, choćby gdy te zaczną już wychodzić z gniazda.

Małe prehistoryczne stwory

Kiedy się wykluły, wyglądały bardzo podobnie do dinozaurów, ale teraz ich pióra urosły i mogliśmy określić płeć piskląt po kolorach ich głów. Samce mają ciemnoczarne pióra na szyi i głowie, podczas gdy samice czerwonobrązowe – powiedział Dan Trevelyan, starszy opiekun zwierząt w Newquay Zoo i dodał – To było fantastyczne przeżycie obserwować, jak pisklęta rosną i zmieniają się z dnia na dzień.

Arasari czarnogłowe naturalnie zamieszkują północną część Ameryki Południowej. Można je spotkać na obszarach wschodniej Wenezueli, Gujany, Surinamu, Gujany Francuskiej oraz północnej Brazylii. Ptaki te na szczęście dobrze radzą sobie w naturalnym środowisku, a ich populacja jest stabilna. Naukowcy obawiają się jednak, iż sytuację może w niedalekiej przyszłości popsuć masowa wycinka puszczy amazońskiej, która negatywnie wpłynie na liczebność gatunku.

Dzioby arasari czarnogłowych, podobnie jak innych tukanowatych, mają strukturę przypominającą plaster miodu, z wypełnionymi powietrzem komórkami. Dzięki temu, mimo znacznych rozmiarów, ptaki są obciążone podczas lotu. Ich dieta składa się głównie z owoców, czasem z owadów. Dzioby są wyposażone w krawędzie przypominające tarkę, co ułatwia im chwytanie pokarmu.

Idź do oryginalnego materiału