Juka domowa ma dość egzotyczny wygląd, więc można się przy niej poczuć jak na urlopie w tropikach. Nie jest zbyt kapryśna, więc z jej uprawą poradzą sobie choćby mało doświadczone osoby. W naszych mieszaniach zwykle gości juka gwatemalska. Ma długie, rozłożyste, ciemnozielone liście i nadaje każdemu wnętrzu elegancji. Jak dbać o roślinę, by odzyskała blask? Skorupki jajek, które na ogół lądują w śmietniku, mogą posłużyć za nawóz.
Dlaczego skorupki jajek znakomicie sprawdzą się jako nawóz do juki?
W skorupkach jajek mieści się wapń odpowiedzialny za zdrowy rozwój roślin. Wzmacnia je i poprawia ich ogólną kondycją. Juka potrzebuje do życia fosforu, a skorupki jajek są ich nośnikiem. Mają też inne minerały. To naturalna, darmowa i skuteczna odżywka nie tylko dla juki. Skorzysta z niej również sansewieria (wężownica).
Nawóz dla juki. Z czego go zrobić?
Nawóz dla rośliny powstaje ze skorupek jajek. Gdy będziesz przyrządzać omlet lub biszkopt, zachowaj twarde otoczki. Możesz je gromadzić w pojemniku i trzymać w suchym miejscu. jeżeli uzbierasz ich sporą ilość, wtedy możesz zrobić odżywkę według poniższej instrukcji.
Skorupki wsyp do blendera i zmiel na pył. Na 1 litr wody przeznacz 2 łyżki proszku. Nie musisz używać wrzątku, bo cenne składniki sprawniej przejdą do letniej wody. Miksturą podlewaj roślinę maksymalnie raz na 2 tygodnie. Nie przesadzaj z ilością odżywki, bo juka przestanie rosnąć, a pozostałe mikroelementy (np. potas) będą się gorzej wchłaniać.
Jeśli chcesz, by juka stała w twoim domu choćby kilka dekad, zapewnij jej:
Nawożenie
Najlepiej stosuj ekologiczne nawozy, np. powyższy z kuchennego odpadku.
Odpowiednie stanowisko
Powinno być jasne, ale osłonięte przez ostrymi promieniami słonecznymi.
Prawidłowe nawadnianie
Deficyt wody jest tak samo niebezpieczny dla juki, jak i jej nadmiar. W tym pierwszym przypadku sadzonka zatrzyma się w rozwoju, a w drugim dojdzie do osłabienia korzeni. Najlepiej podlewać kwiat co 14 dni.
Zabezpieczenie przed szkodnikami
Jukę mogą dopaść przędziorki lub wciornastki. Warto od czasu do czasu sprawdzać stan liści i łodyg, a plamy czy inne ślady obecności szkodników od razu eliminować.
Przesadzanie
Juka domowa potrafi dorastać do 1,5 m. Jej korzenie cały czas się rozwijają, więc roślinę należy sporadycznie przesadzać do obszerniejszej doniczki.