Zamiast grilla, rozbiórka. Likwidują ogródki działkowe. PZD zapowiada odszkodowania

1 dzień temu
Rodzinne Ogrody Działkowe wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Jednak według najnowszego podsumowania Polskiego Związku Działkowców, w 2024 roku liczba ROD-ów spadła.
Polski Związek Działkowców poinformował w komunikacie z dnia 15 kwietnia 2025 roku, iż na koniec 2024 roku zarządzał 4 575 Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi (uchwała o aktualnym stanie posiadania, opartej na danych z 26 okręgów). Ogrody zajmowały łącznie blisko 39,9 tys. hektarów, z czego ponad 24,7 tys. ha znajdowało się w użytkowaniu wieczystym. Ponad 15 tys. ha w użytkowaniu, a ponad 77 ha w pełnej własności. Łączna liczba działek wynosiła 900 156.


REKLAMA


Zobacz wideo Dominika Serowska wspomina początek ciąży. "Zrobiłam test i o dziwo wyszedł pozytywny" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Coraz mniej ogrodów działkowych. Dlaczego liczba Rodzinnych Ogrodów Działkowych spada?
Jak czytamy na stronie pzd.pl, w porównaniu z rokiem 2023 ubyło siedem ogrodów, a powierzchnia ROD zmniejszyła się o niespełna 100 hektarów. Zmiany w liczbie Rodzinnych Ogrodów Działkowych mają wynikać głównie z łączenia mniejszych ogrodów, ich likwidacji oraz wykreślenia niektórych z rejestru PZD. jeżeli chodzi o powierzchnię ROD, zmniejszyła się ona głównie przez likwidacje lub zwroty niezagospodarowanych terenów właścicielom.


Polski Związek Działkowców o likwidacjach ROD w Polsce. Znamy stanowisko
Likwidacje ROD są najczęściej związane z inwestycjami publicznymi, zwłaszcza drogowymi. Związek stara się ograniczać te przypadki, a gdy są nieuniknione, chce zadbać o odszkodowania i działki zamienne dla działkowców. W niektórych rejonach kraju dochodzi także do likwidacji niezagospodarowanych terenów ROD, które są zwracane właścicielom, czyli Skarbowi Państwa lub gminom.


Są to najczęściej mało atrakcyjne tereny, gdzie nie ma zainteresowania działkami, gdyż społeczność wykorzystuje własne tereny wokół domów jednorodzinnych lub są to obszary wiejskie.


ROD - ogródki działkowe Fot. Jacek Marczewski / Agencja Wyborcza.pl


PZD zapewnia, iż dokłada starań, aby odtwarzać zlikwidowane ogrody i tworzyć nowe. To wymaga jednak uzyskania tytułu prawnego do gruntów oraz budowy nowoczesnej infrastruktury. W 2024 roku pozyskano nowe grunty, m.in. w Śremie, Wrocławiu, Katowicach i Zabrzu o łącznej powierzchni ponad 7 ha. Na tych terenach w przyszłości mają powstać nowe działki.


Co sądzisz o likwidacji działek ROD w Polsce? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału