Nadejście wiosny oznacza, iż przyroda za oknami zaczyna budzić się do życia. Żonkile należą do kwiatów, które pojawiają się na wiosnę najwcześniej - zwykle w marcu, a najpóźniej w kwietniu. Narcyz żonkil (Narcissus jonquilla L.) jest często uprawiany w ogródkach i na działkach, a czasami choćby w doniczkach w domu. Gdy rośnie z cebulek, może kwitnąć aż do maja. Po ścięciu oczywiście nie utrzymamy żonkili aż tak długo, ale mimo wszystko możemy sprawić, iż pozostaną z nami nieco dłużej.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty, aby długo były piękne? Mamy sposób
Jak dbać o cięte żonkile? O to musisz zadbać zaraz po przyniesieniu kwiatów do domu
O tym, jak długo żonkile będą stały w naszym domu, decydujemy tak naprawdę już w momencie zakupu. Najlepiej jest wybierać wówczas kwiaty, które mają jeszcze zamknięte pąki. Jednocześnie należy zwrócić uwagę, czy pąki te nie są przyschnięte, a łodygi nie powinny być wiotkie. Gdy już wybierzemy nasz idealny bukiet, po przyjściu do domu w pierwszej kolejności należy podciąć ich łodygi, najlepiej pod kątem 45 stopni, co zwiększy powierzchnię pobierania wody. Wazon dla żonkili powinien być szeroki i raczej niski. Pamiętajmy, iż żonkile nie tolerują żadnego sąsiedztwa. Gdy w wazonie pojawią się inne kwiaty, zaczynają wydzielać sok, który jest szkodliwy dla innych roślin.
Żonkile nie przepadają też za ciepłem, w związku z czym nie powinniśmy stawiać ich blisko grzejników i innych źródeł ciepła. Najlepiej, aby ich stanowisko było zarazem osłonięte od przeciągów i ostrych promieni słonecznych. Woda w wazonie nie powinna być zbyt głęboka, choć to właśnie ona może mieć największy wpływ na trwałość kwiatów. Jak zatem możemy ją wykorzystać?
Jak przedłużyć życie kwiatom ciętym? Te sprawdzone triki pozwolą ci dłużej cieszyć się żonkilami
Pierwszym popularnym trikiem na przedłużenie życia ciętych żonkili jest dodanie do ich wody kostki lodu, która zapewni preferowany przez nich chłód. Taką ochłodę można im dostarczać choćby codziennie. Trwałość ciętych kwiatów (nie tylko żonkili) przedłuża także pokruszona aspiryna dodana do wody. Inni natomiast polecają dodanie kwasku cytrynowego, który ogranicza rozwój bakterii gnilnych. Dzięki temu charakterystyczne żółte kwiatostany dłużej zachowają zdrowy i świeży wygląd. Przy tych wszystkich zabiegach nie możemy zapomnieć, iż sama woda powinna być regularnie wymieniana, najlepiej codziennie. W miarę możliwości powinniśmy również wtedy wyczyścić sam wazon.
Zobacz też: Zasiej ją teraz, a wyrośnie pięknie na Wielkanoc. Bujna rzeżucha w parę chwilCięte żonkile mogą stać w wazonie do około tygodnia, choć niektórym przy wykorzystaniu powyższych metod udaje się choćby przeciągnąć to do dwóch tygodni. Bez dodatkowych działań zaś mogą zmarnieć już po trzech dniach. Warto mieć to na uwadze, jeżeli chcemy, aby to właśnie te kwiaty zdobiły nasz dom na Wielkanoc.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.