Zakazana piękność w ogrodzie. Posadzisz i zapłacisz. choćby milion złotych kary

2 dni temu
"Wolnoć Tomku w swoim domku"? Nie w każdym przypadku. Jakie rośliny są zakazane w Polsce? Choć mogłoby się wydawać, iż w ogrodzie można sadzić, co nam się żywnie podoba, niektóre gatunki są surowo zakazane, w tym kolcolist zachodni.
Nie tylko niektóre gatunki zwierząt, ale także roślin uznawane są za szczególnie inwazyjne i zagrażające florze na terenie Unii Europejskiej, w tym Polski. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 9 grudnia 2022 roku ich wwożenie, sprzedaż czy uprawa są w świetle obowiązującego prawa zakazane, a co za tym idzie, za ich złamanie grozi grzywna i to nie mała, a choćby więzienie. Niech cię nie zwiedzie więc, jak to w przypadku kolcolistu zachodniego, jego piękny wygląd.


REKLAMA


Zobacz wideo Dominika Serowska wspomina początek ciąży. "Zrobiłam test i o dziwo wyszedł pozytywny" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Czy kolcolist zachodni jest zakazany w Polsce? jeżeli pokusisz się o zasadzenie, możesz pożałować
Kolcolist zachodni to efektowna, żółto kwitnący krzew, należący do rodziny bobowatych. Pierwotnie pochodzi z Europy Zachodniej, jednak dziś spotkamy go również na północnych terenach Afryki, w Australii, w Ameryce Północnej i Środkowej, na Hawajach i w Azji. To roślina łatwa do pomylenia z żarnowcem, a także janowcem, które kwitną bardzo podobnie.


W Polsce jej uprawa jest zakazana, gdyż została uznana za inwazyjny gatunek obcy (IGO), który zagraża rodzimej florze. Może rozprzestrzeniać się w zastraszającym tempie, osiągając wysokość do 150 cm. Co więcej, mogą zaburzać lokalny ekosystem. Za jej hodowlę grożą surowe kary.


kolcolist zachodni (zdj. ilustracyjne) Chris Babcock/istock


Jakie rośliny są zakazane w Polsce? Naruszanie przepisów może skutkować wysokim mandatem
Uprawa gatunków wpisanych na listę inwazyjnych należy posiadać specjalne zezwolenie. W przeciwnym wypadku hodowla przykładowo kolcolistu zachodniego grozi poważnymi karami, sięgającymi choćby milion złotych. W skrajnych przypadkach grozi też więzienie. Roślinę trzeba usunąć lub przekazać uprawnionemu podmiotowi, by nie dopuścić do jej rozprzestrzenienia.


Kto narusza przepisy dotyczące IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski popełnia przestępstwo lub wykroczenie i może zostać obciążony administracyjną karą pieniężną do 1 000 000 zł. Posiadacze zapasu IGO, którzy nie zastosują się do ww. schematu postępowania podlegać będą także karze więzienia od 3 miesięcy do lat 5, a gdy sprawca działa nieumyślnie, podlegać będzie grzywnie, karze ograniczenia wolności albo więzienia do lat 2.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału