Hasło "grudniowe przygotowania" większości z nas z pewnością kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Tymczasem jest to także dobry moment, by przygotować się na wiosenne zbiory i nie chodzi tu tylko o zakup nasion. Niektóre rośliny możemy siać i sadzić w grudniu. Ma to choćby sporo zalet.
REKLAMA
Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!
Czy można sadzić rośliny w grudniu? Dużą rolę odgrywają tu warunki pogodowe w danym roku
Siew ozimy, czyli właśnie na zimę, w Polsce w przypadku niektórych roślin wykonuje się już w październiku. Niemniej często możemy zabrać się za to jeszcze w grudniu. Istotne są przy tym utrzymujące się dodatnie temperatury i brak opadów śniegu. jeżeli ziemia pozostaje niezmarznięta przez około dwa tygodnie i możemy ją bez problemu spulchnić w celu przygotowania pod siew, to znaczy, iż na prace nie jest za późno. Główną zaletą siewu ozimego są dużo wcześniejsze plony, które możemy zebrać choćby cztery tygodnie wcześniej niż w przypadku siewu wiosennego. Ponadto warzywa często będą dorodniejsze i odporniejsze.
Do wysiewu w grudniu doskonale nadają się wczesne odmiany takich warzyw jak marchew, pasternak, pietruszka naciowa, pietruszka korzeniowa, koper ogrodowy, a także cebule i czosnek ozimy. Ze względu na trudniejsze warunki panujące w miesiącach zimowych, do gleby należy wysiać nieco więcej nasion (o około 20-30 procent w porównaniu do siewu wiosennego). Istnieje tu bowiem większe ryzyko, iż nie wzejdą. Powinniśmy również umieścić je głębiej. Zaleca się, by było to około trzech centymetrów głębokości przy zachowaniu rzędów co 25-30 centymetrów. O sadzeniu czosnku ozimego pisaliśmy bardziej szczegółowo w poprzednim artykule. To jednak nie koniec możliwych prac ogrodowych.
Co można siać i sadzić na zimę? Te rośliny z powodzeniem przygotujesz na wiosnę w domu
Pasjonaci własnych upraw w grudniu mogą zabrać się też za wysiew warzyw w domu. Będzie to przykładowo bakłażan, który na wydanie plonów potrzebuje aż pół roku od siewu, a także por. Musimy jednak zadbać o ich warunki. Bakłażan preferuje temperaturę na poziomie 20 stopni Celsjusza, a por - 15. Oprócz tego ważna będzie utrzymanie umiarkowanej wilgotności podłoża i zapewnienie stałego dostępu do światła. Przed wysadzeniem do gruntu na wiosnę musimy natomiast pamiętać, aby około dwóch tygodni wcześniej zacząć stopniowo hartować nasze "domowe" uprawy. W tym celu wynosimy je na dzień na zewnątrz, a nocą ponownie zabieramy do wnętrza domu.Zobacz też: Jakie warzywa można uprawiać zimą? Te rośliny nie boją się niskich temperaturNa koniec warto wspomnieć, iż ciepły grudzień będzie odpowiednim czasem na posadzenie drzew i krzewów liściastych, zarówno ozdobnych, jak i owocowych. Najlepiej od razu je też ściółkować lub kopczykować, aby ochronić ich korzenie przed nadchodzącymi niskimi temperaturami.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.