Suszone grzybki będą gotowe w każdej chwili, przez cały rok, aby dodać smaku i tekstury do sosów do makaronu, lasagne, zup, bulionów i świątecznego bigosu. Ponadto, w przeciwieństwie do świeżych grzybów, nie zajmują dużo miejsca w lodówce. Jednak czy wiesz, iż aby prawidłowo je moczyć nie potrzebujemy wody, a innego wywaru, który stosowały już nasze babcie?
REKLAMA
Nawodnienie jest kluczowe
Najważniejszą rzeczą w używaniu suszonych grzybów jest to, iż trzeba je ponownie nawodnić. Dodając gorący płyn do suszonych grzybów, odtwarzasz ich zawartość wody i ożywiasz ich mięsistą teksturę, co pozwala na użycie ich w większości przepisów, które wymagają świeżych grzybów. To jednak nie wszystko, co otrzymujesz, gdy gotujesz suszone grzyby: płyn, którego użyłeś do namoczenia grzybów, zostanie nasycony grzybowym smakiem.
suszone grzyby (zdj. ilustracyjne) pixabay/halibaba
Jak przygotować suszone grzyby, aby miały jeszcze więcej smaku?
Umieść suszone grzyby w ceramicznej lub szklanej misce, a następnie dodaj tyle parującej wody, aby całkowicie je przykryć, to jeden ze sposobów, który znamy wszyscy. Jednak istnieje o wiele lepsza technika. Aby uzyskać jeszcze więcej smaku, użyj domowego bulionu warzywnego lub wina zamiast wody (alkohol zawarty w winie wyparuje podczas gotowania). Pozwól grzybom parzyć się przez maksymalnie 15 minut lub do momentu, aż zmiękną i nie pozostaną żadne suszone kawałki. Zobaczysz, jak zmieni to ich smak i twoje danie.
Moczenie grzybów suszonych schankz / Shutterstock
Jak przygotować bulion na grzyby?
Nie ma nic prostszego, po prostu robisz swój domowy bulion, który zawsze dodajesz do zup i gotujesz w nim grzybki. Możesz dodać do niego przypraw wedle upodobania, a później zostawić go również do na przykład zrobienia sosu grzybowego. Pamiętaj, iż cały aromat grzybów zostanie właśnie w nim.
Na co pomaga bulion kolagenowy? Zupa, która odżywia od środka. Fot. iStock, photovs