Wypełzły z ukrycia i wiją się po naszych ogrodach. Jadowite gady najczęściej odwiedzają takie działki

6 godzin temu
Wiosną ogrody zamieniają się w tętniące życiem oazy - niestety, nie tylko dla ludzi. Wraz ze wzrostem temperatury ze swoich zimowych kryjówek wychodzą również żmije zygzakowate - jedyne jadowite węże występujące w Polsce. Ciche i dyskretne coraz częściej widywane są tuż za progiem domów i altanek. Pojawiają się tam, gdzie czują się bezpiecznie i gdzie łatwo o zdobycz. Czy mamy się czego bać?
Dla wielu z nas wiosna to czas porządków, relaksu i pracy w ogrodzie, a dla żmij zygzakowatych moment intensywnej aktywności po zimowym spoczynku. Gdy dni stają się dłuższe i cieplejsze, gady zaczynają przemieszczać się w poszukiwaniu pożywienia i dogodnych miejsc do wygrzewania. W efekcie coraz częściej trafiają na tereny, na których wcześniej ich nie widywano - w tym również na działki i do przydomowych ogródków. Obecność tych węży budzi niepokój, ale warto wiedzieć, iż w większości przypadków nie stanowią realnego zagrożenia - o ile sami nie sprowokujemy niebezpiecznej sytuacji.


REKLAMA


Zobacz wideo Co zrobić, gdy ukąsi cię żmija zygzakowata?


Żmija zygzakowata w przydomowym ogródku. Skąd się tam wzięła i jak pozbyć się żmii w ogrodzie?
Wiosną, gdy ziemia się nagrzewa, a dni stają się dłuższe, żmije zygzakowate wychodzą z ukrycia i zaczynają intensywnie żerować. Szczególnie upodobały sobie działki i ogrody położone w pobliżu lasów, podmokłych łąk i torfowisk - a tych nie brakuje w południowej i północno-wschodniej Polsce. Wybierają miejsca spokojne, z bujną roślinnością, nieuprzątniętymi stertami drewna, kompostownikami, stertami kamieni i zakamarkami, które zapewniają im cień, kryjówkę i dają dostęp do gryzoni. jeżeli ogród przypomina gadom dziką łąkę - gwałtownie mogą poczuć się w nim jak u siebie.
Zobacz też: Już wiją się po ścieżkach. Leśnicy pokazali nagranie. "Możemy jej nie zauważyć"
Aby zniechęcić żmije do odwiedzin, warto uporządkować ogród: regularnie kosić trawę, usuwać niepotrzebne przedmioty i zatkać wszystkie szczeliny pod tarasami czy altanami. Należy też ograniczyć liczbę gryzoni - one są dla gadów niczym zaproszenie do uczty.
Jak rozpoznać żmiję zygzakowatą? Co zrobić, gdy żmija pojawi się w ogrodzie?
Żmiję zygzakowatą można łatwo rozpoznać po masywnej sylwetce, trójkątnej głowie i charakterystycznym wzorze na grzbiecie - u niektórych osobników może być on jednak mało widoczny lub wcale nie występować. Gad ma pionowe źrenice i mierzy zwykle 50-80 centymetrów. Co prawda jest jedynym jadowitym wężem w Polsce, ale nie atakuje bez powodu. Większość przypadków ukąszenia nie wynika z agresji, ale ze zwykłego zaskoczenia. Najczęściej dochodzi do nich wtedy, gdy ktoś przypadkiem nadepnie na węża, nie zauważając go w trawie lub pod krzewem. Gad, czując się zagrożony, reaguje ugryzienie - to jego sposób na odstraszenie potencjalnego napastnika. jeżeli spotkasz żmiję, nie panikuj. Nie zbliżaj się, nie próbuj jej dotykać, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Najlepiej pozwolić jej spokojnie odejść. Gdy jednak pojawia się regularnie lub nie chce opuścić terenu, skontaktuj się ze strażą miejską lub leśnikami - mogą ją bezpiecznie odłowić. Pamiętaj: żmija jest pod ochroną i nie wolno jej zabijać ani płoszyć.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału