Wilczarz irlandzki

3 lat temu

Wilczarz irlandzki to jeden z największych psów na świecie. Należy do najstarszych ras, wyróżnia się wyjątkowo łagodnym charakterem i niezwykłym przywiązaniem do opiekuna. Początkowo wilczarz irlandzki wykorzystywany był do polowań na wilki i jelenie, w tej chwili sprawdza się w roli oddanego i lojalnego towarzysza. Czytaj dalej i poznaj bliżej wilczarza irlandzkiego.

Wilczarz irlandzki – podstawowe informacje

FCI grupa X, sekcja 2, nr wzorca 160
Długość życia 6–8 lat
Charakter lojalny, odważny, wierny, cierpliwy
Rozmiar masa ciała: samce 54,5 kg, samice 40,5 kg

wielkość: minimalna wysokość w kłębie samców – 79 cm, samic – 71 cm

Sierść szorstka i twarda na tułowiu, kończynach i głowie, szczególnie szorstka na brodzie i wokół oczu
Kraj pochodzenia Irlandia

Wilczarz irlandzki – szczypta historii

Wilczarz irlandzki należy do najstarszych ras na świecie. Wykopaliska archeologiczne prowadzone w hrabstwie Meath w Irlandii pozwalają przypuszczać, iż wilczarze irlandzkie żyły już w 1400 roku p.n.e. Opis pisarza i historyka Flaviusa Ariannusa z II wieku p.n.e. wskazuje na to, iż Celtom podczas podbojów towarzyszyły właśnie wilczarze irlandzkie. Psy tej rasy były ulubieńcami arystokratów, o czym świadczy wizerunek wilczarza w herbie dawnych władców. Co ciekawe, irlandzcy władcy do tego stopnia szanowali swoje ulubione zwierzęta, iż w zbiorze praw z 930 roku p.n.e. zawarto zapis, w którym za zabicie lub choćby zranienie wilczarza irlandzkiego groziła kara grzywny.

Psy tej rasy były cenione przez wielu władców, a także przedstawicieli Kościoła i wykorzystywane do polowań na wilki. Właścicielami wilczarzy byli m.in. królowie Hiszpanii, Szwecji, Anglii, szach Persji oraz słynny francuski kardynał Richelieu.

W 1652 roku populacja wilczarzy irlandzkich zmniejszyła się tak bardzo, iż wprowadzono zakaz ich wywozu, ale wytępienie wilków wpłynęło na całkowite wyginięcie rasy.

Kapitan George Augustus Graham odnalazł kilka ocalałych wilczarzy irlandzkich i skojarzył je z deerhoundami z linii Glengarry, dogami niemieckimi, mastifami tybetańskimi i chartami rosyjskimi. Kapitan Graham uchodzi więc za twórcę współczesnej rasy wilczarza, która została uznana w 1897 roku.

W Polsce wilczarze irlandzkie były sprowadzone przez króla Władysława Jagiełłę i Jana Kazimierza. Współczesna rasa została przywieziona do Polski w 1977 roku.

Wilczarz irlandzki – wygląd

Wilczarz irlandzki należy do największych psów na świecie. Minimalna wysokość w kłębie wynosi 79 cm u samców, a 71 cm u suk. Zwierzę wyróżnia się mocną budową oraz okazałym wyglądem.

Głowa: długa, o poziomych liniach, noszona wysoko, kufa długa, umiarkowanie spiczasta.

Oczy: ciemne.

Uszy: małe, w kształcie pączka róży.

Ogon: długi, lekko zakrzywiony, obficie pokryty włosem, umiarkowanej grubości.

Szata: twarda i szorstka na tułowiu i na głowie, szczególnie twarda nad oczami i żuchwą.

Umaszczenie: czysto białe i płowe, szare, pręgowane, czarne, czerwone, uznawane są wszystkie umaszczenia występujące u deerhounda.

Wilczarz irlandzki – charakter

Wilczarz irlandzki wyróżnia się łagodnym charakterem oraz bardzo wysokim przywiązaniem do opiekuna. Jest tolerancyjny, cierpliwy i inteligentny, a także łagodny w stosunku do dzieci. Ze względu na jego posturę nie należy zostawiać czworonoga samego z pociechami. Z tego samego powodu dzieci nie powinny samodzielnie wyprowadzać okazałego pupila na spacer. Wilczarz nie jest agresywny wobec innych psów, ale należy pamiętać, iż jego zachowanie w dużej mierze zależy od sposobu wychowania. Psy tej rasy potrzebują bliskiego kontaktu z opiekunem oraz codziennej dawki ruchu, a także urozmaiconych ćwiczeń. Wilczarze są szybkie, ale podobnie jak pozostałe charty nie są długodystansowcami, dlatego długi i intensywny trening nie jest dla nich wskazany. Wilczarz irlandzki ma niskie poczucie własności, dlatego nie sprawdzi się w roli stróża.

Wilczarz irlandzki – dla kogo?

Wilczarz irlandzki należy do bardzo wymagających i drogich w utrzymaniu ras, dlatego nie jest to pies dla wszystkich. Wilczarze wymagają sporego zaangażowania, cierpliwości, wyrozumiałości oraz uwagi, jego opiekun powinien więc być osobą spokojną i konsekwentną. Warto również pamiętać o wysokich kosztach utrzymania wilczarza irlandzkiego. Dodatkowo posiadanie charta zgodnie z polskim prawem wymaga zezwolenia wydawanego przez Wydział Ochrony Środowiska w urzędzie miasta lub przez Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej w starostwie powiatowym.

Wilczarz irlandzki – cena

Cena za szczenię wilczarza irlandzkiego z dobrej hodowli waha się od 3500 do 7000 zł. Na cenę szczenięcia składają się: opieka – w tym weterynaryjna- nad suką przez całe jej życie i w okresie ciąży, opieka nad szczeniętami, odpowiednia dieta oraz czas poświęcony na socjalizację czworonogów. Ceny psów z profesjonalnych hodowli są wysokie, ponieważ opieka nad nimi wymaga ogromnego zaangażowania i nakładów pracy. jeżeli nie zależy nam na konkretnej rasie, warto rozważyć adopcję psa ze schroniska.

Wilczarz irlandzki – pielęgnacja

Wilczarz irlandzki ze względu na swoją charakterystyczną sierść wymaga regularnego czesania szerokimi grabkami trymerskimi. adekwatne żywienie psa tej rasy sprawia, iż sierść wypada jedynie w niewielkim stopniu. Wilczarze należy kąpać w razie potrzeby, stosując specjalne szampony przeznaczone do psów szorstkowłosych. Należy również pamiętać o codziennym myciu zębów i regularnej kontroli uszu, a także o skracaniu pazurów według potrzeb.

Wilczarz irlandzki – żywienie

Wilczarz irlandzki należy do bardzo wymagających ras pod względem żywienia. Należy podawać mu pełnoporcjową karmę dobrej jakości, dostosowaną do wieku, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Najlepiej podawać suchą karmę, która jest bardziej kaloryczna od mokrej i zawiera niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Warto również podawać przysmaki, których wartość energetyczna powinna stanowić maksymalnie 10% dziennej dawki kalorii. Dobową porcję jedzenia trzeba podzielić na przynajmniej dwa posiłki podawane o stałych porach. Warto pamiętać, iż pies nie powinien jeść godzinę przed spacerem i co najmniej 15 minut po aktywności fizycznej. Jak każdy pies wilczarz irlandzki musi mieć również stały dostęp do czystej i świeżej wody. Warto wiedzieć, iż podawanie czworonogom suplementów diety bez zalecenia lekarza może negatywnie wpłynąć na jego zdrowie. Dobrej jakości pełnoporcjowa karma zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które zagwarantują pupilowi dobrą kondycję oraz odpowiednie tempo wzrostu.

Wilczarz irlandzki – zdrowie

Wilczarz irlandzki należy do wytrzymałych i odpornych ras. Żyje średnio 6–8 lat. Psy tej rasy mają skłonność do takich schorzeń, jak:

  • kardiomiopatia rozstrzeniowa,
  • osteosarcoma,
  • epilepsja idiopatyczna,
  • postępujący zanik siatkówki,
  • choroba von Willebranda,
  • rozszerzenie i skręt żołądka,
  • dysplazja stawów biodrowych,
  • osteodystrofia przerostowa.

Wilczarz irlandzki – ciekawostki

  • Wilczarz zawdzięcza nazwę swojej pierwotnej funkcji, czyli psa polującego na wilki.
  • Wilczarz irlandzki należał do ulubionych psów arystokratów, czego dowodem jest jego wizerunek, który obok harfy i liścia koniczyny znajdował się w herbie irlandzkich władców.
  • W zbiorze praw z 930 roku p.n.e. wilczarz irlandzki był wart 240 pensów, czyli dwa razy tyle, co koń.
  • W traktacie O wojnie galijskiej stworzonym w IV wieku p.n.e. Juliusz Cezar wspomina o Celtach walczących z dużymi psami.
  • Wilczarz irlandzki jest symbolem Irlandii i maskotką Gwardii Irlandzkiej.
  • Zakaz wywożenia wilczarzy irlandzkich wydano w 1652 roku za rządów Oliviera Cromwella ze względu na znaczne zmniejszenie się populacji tych psów.
  • Upowszechnienie broni palnej i wytępienie wilków przyczyniło się do wyginięcia wilczarza irlandzkiego.
  • Wilczarze zaliczane są do najwyższych psów na świecie. Kiedy stoją na tylnych łapach, mogą osiągnąć wysokość choćby dwóch metrów.
  • Posiadaczem najdłuższego ogona wśród psów jest wilczarz irlandzki o imieniu Leon. Długość jego ogona wynosi aż 76,8 cm.

Wilczarz irlandzki – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Aramis, Goliat, Hunter, Zeus, Maximus, Boss, Fedor, Gaspar, Hektor.

Przykładowe imiona dla suk: Strzała, Luna, Zara, Granda, Merida, Żarka, Berta, Mika, Leya.

Idź do oryginalnego materiału