Borówka amerykańska nie dość, iż świetnie smakuje, to jeszcze zawiera spore ilości witaminy B, A, E, K i C. To również źródło wapnia, żelaza, cynku i fosforu. Nie da się ukryć, iż najlepiej smakuje zerwana z krzaczka we własnym ogrodzie, jednak mimo starań nie każdemu dane jest się tym cieszyć. Wszystko przez łakome ptaki.
REKLAMA
Zobacz wideo Prof. Chojnicki: Wyższa temperatura nie zawsze sprowokuje przyrost roślin
Co zrobić, żeby ptaki nie jadły borówek? Proste triki pomogą ochronić krzewy
Praktycznie każdy ogrodnik zdaje sobie sprawę, iż miejsce uprawy borówki amerykańskiej jest niezwykle istotne. Powinno być osłonięte od wiatru, ale słoneczne. Gleba powinna być próchnicza i kwasowa (3,5-4,5 pH), dzięki czemu krzew będzie pobierać fosfor niezbędny do wzrostu.
Takie stanowisko często jest jednak narażone na obecność ptaków, takich jak szpaki, sójki, drozdy i kosy. To właśnie te gatunki wręcz przepadają za owocami borówki i gwałtownie je zjadają, wabione zapachem. Jednym z najprostszych sposobów na zabezpieczenie krzewu jest nałożenie na gałązki woreczków z organzy, które będą stanowiły barierę nie do zdarcia. Taki woreczek wciąż zapewnia borówce dostęp do powietrza i światła, dlatego nie powinien zaburzać jej wzrostu.
Czym zabezpieczyć borówkę przed ptakami? Postaw na folię aluminiową
Oprócz triku z woreczkami możesz też wypróbować działanie folii aluminiowej, którą prawdopodobnie masz w swojej kuchni. Ten niedrogi produkt nałożony na krzew będzie odbijać światło, tworząc świetlne refleksy nieprzyjemne dla ptaków. Dodatkowo jeżeli zacznie szeleścić podczas wiatru, może je skutecznie odstraszyć. Mogą bowiem uznać takie dźwięki za sygnał ostrzegawczy, iż przy krzewach czai się jakieś niebezpieczeństwo. Jak stosować folię? Wystarczy, iż potniesz ją na kawałki, a następnie zawiesisz na gałązkach. Ważne, by mogła się swobodnie poruszać na wietrze.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.