Welsh corgi cardigan

3 lat temu

Chcesz adoptować niewielkiego czworonoga i zastanawiasz się, jak wybrać takiego, którego potrzeby i charakter wpiszą się idealnie w Twój tryb życia? Aby podjąć świadomą decyzję o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach, dowiedz się najważniejszych informacji na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis psa welsh corgi cardigan. Poznaj wymagania, jakie wiążą się z jego wychowywaniem!

Welsh corgi cardigan – podstawowe informacje

FCI grupa I (owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła), sekcja 1 (owczarki), nr wzorca 38
Długość życia 15–17 lat
Charakter czujny, żywy, inteligentny, opanowany
Rozmiar mały (samce i samice):

masa ciała – ok. 12 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – ok. 30 cm

Sierść krótka lub średnio długa, dwuwarstwowa – z twardym włosem okrywowym i miękkim podszerstkiem; maść: niebieska marmurkowa, pręgowana, ruda, śniada, trikolor z pręgowanym

podpalaniem lub trikolor z rudym podpalaniem

Kraj pochodzenia Walia

Welsh corgi cardigan – szczypta historii

Rasa welsh corgi cardigan powstała na Wyspach Brytyjskich. Jej nazwa wywodzi się od nazwy hrabstwa Cardiganshire znajdującego się w środkowej Walii, a także od połączenia słów cor (karzeł) i gi (pies). W wolnym tłumaczeniu welsh corgi cardigan oznacza więc małego walijskiego psa z Cardiganshire.

Pierwsze wzmianki o rasie welsh corgi znajdują się w spisie praw dotyczących rolnictwa z 920 roku n.e. Zwierzęta są tam opisane jako małe psy pasterskie, pomocne przy wypasie bydła.

Pod koniec XIX wieku welsh corgi straciły popularność na Wyspach Brytyjskich. Kilkadziesiąt lat później ponownie wzbudziły jednak zainteresowanie kynologów. W 1925 roku powołano pierwszy klub miłośników tych zwierząt, a dziewięć lat później wprowadzono oficjalne rozróżnienie pomiędzy psem welsh corgi cardigan i welsh corgi pembroke.

Welsh corgi cardigan – wygląd

Welsh corgi cardigany są zaliczane do ras małych. Optymalna wysokość w kłębie u tych zwierząt wynosi 30 cm (u samców i u samic). Zgodnie ze wzorcem FCI waga welsh corgi cardigana musi być proporcjonalna do jego wielkości. Przyjmuje się, iż masa ciała dorosłego osobnika powinna wynosić około 12 kg.

Głowa: lisia w kształcie, z kufą zwężającą się ku nosowi.

Oczy: średniej wielkości, raczej szeroko rozstawione, możliwie ciemne (niebieskie dopuszczalne tylko u psów niebieskich marmurkowych), z wyraźnymi kącikami i ciemnymi powiekami.

Uszy: duże, stojące, umiarkowanie szerokie u nasady, o zaokrąglonych końcach, osadzone daleko z tyłu głowy.

Ogon: prosty, długi, dotykający lub prawie dotykający podłoża, wyglądem przypominający lisią kitę.

Szata: krótka lub średnio długa, dwuwarstwowa – z twardym włosem okrywowym i miękkim podszerstkiem.

Umaszczenie: niebieskie marmurkowe, pręgowane, rude, śniade, trikolor z pręgowanym podpalaniem lub trikolor z rudym podpalaniem.

Welsh corgi cardigan – charakter

Welsh corgi cardigan to pies o dużym temperamencie. Cechuje się wrodzonym brakiem zaufania do obcych oraz absolutnym uwielbieniem dla osób, które zna. Jest to bardzo wesoły, przyjacielski, zawsze skłonny do zabaw i pieszczot pupil. Bardzo przywiązuje się do członków swojego „stada” i choć bywa uparty, chcąc zadowolić opiekuna, raczej łatwo poddaje się szkoleniu. Welsh corgi cardigan to również czworonóg wyjątkowo aktywny, który potrzebuje codziennej stymulacji fizycznej i psychicznej. Nie lubi się nudzić i uwielbia uprawiać różnorodne sporty, takie jak agility czy obedience.

Welsh corgi cardigan – dla kogo?

Welsh corgi cardigan jest dziś postrzegany głównie jako pies do towarzystwa. Doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi. Warto pamiętać, aby od najmłodszych lat uczyć pociechy adekwatnego obchodzenia się ze zwierzętami. Psy, niezależnie od rasy, powinny mieć kontakt z najmłodszymi tylko pod nadzorem dorosłych.

Welsh corgi cardigan może zamieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu. Należy jednak pamiętać, iż zwierzę to potrzebuje codziennej dawki ruchu, aby spożytkować swoją energię.

Welsh corgi cardigan – cena

Cena za welsh corgi cardigana hodowlanego waha się w granicach 2500–3000 zł. Taka kwota wynika z wielu czynników, m.in. z renomy miejsca rozrodu. Inne elementy, które mają wpływ na koszt szczenięcia tej rasy, to:

  • opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
  • opieka nad młodymi,
  • optymalna dieta,
  • czas poświęcony na socjalizację psów.

Warto pamiętać, iż hodowla, w której poszukujemy czworonoga, powinna być zarejestrowana przez Związek Kynologiczny w Polsce. Tylko takie placówki mają status profesjonalnych miejsc rozrodu i dają gwarancję spełnienia standardów opieki nad zwierzętami.

Jeżeli nie planujemy udziału pupila w wystawach lub konkursach kynologicznych, możemy zdecydować się na adopcję zwierzęcia bez rodowodu z pobliskiego schroniska. Znajdują się tam psy w typie różnych ras, które czekają na swoje wymarzone domy.

Welsh corgi cardigan – pielęgnacja

Cardigan welsh corgi (zarówno krótkowłosy, jak i ten o średniej długości sierści) linieje dość obficie dwa razy do roku. W tym czasie należy codziennie go wyczesywać. W pozostałych okresach można wykonywać ten zabieg pielęgnacyjny tylko raz w tygodniu. Zaleca się też cotygodniowe kontrolowanie stanu uszu zwierzęcia i usuwanie ewentualnych zanieczyszczeń. Szczotkowanie zębów pupila należy wykonywać raz dziennie, natomiast jego pazury przycinać co 2–4 tygodnie lub według zaleceń lekarza weterynarii.

Welsh corgi cardigan – żywienie

Dieta welsh corgi cardigana powinna bazować na pełnoporcjowych pokarmach gotowych. Zawierają one wszystkie niezbędne składniki odżywcze w optymalnych dla zwierzęcia ilościach. Jedzenie suche i mokre należy podawać pupilowi w równych pod względem masy proporcjach. Dzięki temu pies będzie mógł czerpać wszystkie korzyści płynące ze spożywania obu tych typów pokarmów:

  • suche granulki wspierają zdrowie jamy ustnej, ścierając mechanicznie odkładający się na zębach osad, są też około czterokrotnie bardziej kaloryczne od jedzenia mokrego, dzięki czemu dostarczają proporcjonalnie więcej energii;
  • mięsiste kawałki w galaretce lub sosie cechują się około 80-procentową wilgotnością, przez co przyczyniają się do optymalnego nawodnienia organizmu czworonoga; niska kaloryczność takiego pożywienia ułatwia dbanie o szczupłą sylwetkę zwierzęcia, a w przypadku cardiganów jest to szczególnie istotne.

Pies powinien być karmiony 2 lub 3 razy dziennie o stałych porach. Prawidłowe porcjowanie posiłków można ustalić na podstawie tabel żywienia, które znajdują się na etykietach pokarmów pełnoporcjowych. Pomocna w tym zakresie może być też konsultacja z dietetykiem lub lekarzem weterynarii. Ważne, aby wielkość podawanych pupilowi porcji była dostosowana do jego potrzeb związanych z wiekiem, masą ciała i poziomem aktywności fizycznej. o ile podajemy zwierzęciu przysmaki dla psów, mogą one dostarczać maksymalnie 10% zalecanej dziennej dawki energii, co powinno być odliczona od posiłków głównych.

Welsh corgi cardigan – zdrowie

Welsh corgi cardigan to pies wytrzymały i odporny. Dzięki dwuwarstwowej sierści doskonale znosi zmienne warunki atmosferyczne – zarówno zimno, jak i wilgoć.

Ze względu na swoją jamnikowatą sylwetkę welsh corgi ma skłonności do schorzeń związanych z układem ruchu. Należy dbać o to, aby był szczupły, a w okresie szczenięcym powstrzymywać pupila przed wchodzeniem i schodzeniem po schodach. Pomaga to uniknąć dyskopatii kręgosłupa, a także dysplazji stawów nadgarstkowych. U zwierzęcia w okresie wzrostu mogą wystąpić chwilowe kulawizny, które przemijają samoistnie, gdy kształt łap się ustabilizuje.

Przeciętna długość życia tych psów wynosi 15–17 lat.

Welsh corgi cardigan – ciekawostki

  • Najbliższym kuzynem rasy welsh corgi cardigan jest rasa welsh corgi pembroke, której nazwa nawiązuje do hrabstwa Pembrokeshire znajdującego się w południowo-zachodniej Walii.

Welsh corgi cardigan – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa: Ares, Pimpek, Gościu, Kudłacz.

Przykładowe imiona dla suki: Kulka, Bejbi, Inka, Mika.

Idź do oryginalnego materiału