Park Żerański to nie tylko tereny zielone, to także pomosty, ścieżki rowerowe czy park linowy. To także jedyny park z udostępnioną mieszkańcom linią brzegową.
Park Żerański powstaje na zachodnim nadbrzeżu Kanału Żerańskiego od ul. Modlińskiej do ul. Płochocińskiej. Ten poprzemysłowy teren zmieni się w obszar rekreacji. Warszawiacy są zadowoleni ze zmian w tym miejscu. Mieszkańcy zwracają jednak uwagę na teren, w którym realizacja inwestycji nie przebiega tak, jak powinna. Chodzi o pozostawiony gruz i betonowe odpady.
– Gruz faktycznie jest. Są to pozostałości po dawnej fabryce (…) wywieźliśmy już ponad 300 ton gruzu. Te elementy, które pozostały to elementy na których już coś żyje, rośnie roślinność, żyją małe organizmy i to się będzie dalej rozwijało – mówi Karolina Kwiecień-Łukaszewska, rzecznik Zarządu Zieleni.
Mieszkańcy zwrócili uwagę na to, iż podczas budowy wykonawca zniszczył korzenie drzew. Zarząd Zieleni tłumaczy, iż prace są kontrolowane, a nad budową parku czuwa nadzór przyrodniczy. Teren jest zarośnięty i ma się stać elementem ekosystemu parku.
– Pełne zakamarków rumowiska są idealnym schronieniem dla licznych drobnych zwierząt, w tym płazów i małych ssaków. Strefa ta będzie niedostępna dla użytkowników – zostanie wygrodzona jako ostoja przyrody i miejsce nieodpowiednie do swobodnej eksploracji – informuje Miasto.
W Parku Żerańskim będą umiejscowione tablice edukacyjne informujące o roli tzw. czwartej przyrody, czyli terenu zaniechanego przez człowieka, takiego, gdzie roślinność rozwija się samoistnie.
Jak dotąd w Parku Żerańskim pojawiło się już ok. 500 nowych drzew, ponad 36 tys. bylin. Będą tu także łąki i trawniki. Mieszkańcy będą mogli spacerować alejkami i bulwarem znajdującym się nad kanałem. Będą korzystać z pomostów i wiat piknikowych. Dzieci i młodzież będą mogły szaleć na placu zabaw i w parku linowym. Wszyscy będą mogli odpocząć na nowych ławkach. Nie zabraknie pawilonu gastronomicznego z ogólnodostępnym zapleczem sanitarnym.
Południowa część parku to tereny zadrzewione z alejkami spacerowymi, pas bulwarów oraz pas nabrzeża, który powstaje poprzez poszerzenie ścieżki holowniczej wzdłuż Kanału Żerańskiego – tu znajdą się polery (słupy cumownicze) i zejście na 12 nowych rekreacyjnych pomostów.
Zakończenie inwestycji planowane jest w trzecim kwartale br., a budowa pawilonu zakończy się w ostatnim kwartale tego roku.
/OM/
Foto: C. Warś UM Warszawa
Wcześniej o Parku Żerańskim pisaliśmy ↓
Park Żerański na zachodnim nabrzeżu Kanału Żerańskiego
gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje