Tosa inu

3 lat temu

Tosa inu, zwany też dogiem lub mastifem japońskim, jest dużym psem bojowym, wciąż dość rzadko spotykanym w Polsce. Ten budzący respekt czworonóg cechuje się niezwykłym spokojem i idealnie nadaje się na towarzysza osoby doświadczonej w wychowywaniu i szkoleniu psów. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na kupno tosa inu? Jaka jest historia tej rasy?

Tosa inu – podstawowe informacje

FCI grupa I (pinczery i sznaucery, molosy, szwajcarskie psy górskie i do bydła), sekcja 2.1 (molosy w typie mastifa) nr wzorca 260
Długość życia 1012 lat
Charakter cierpliwy, opanowany, inteligentny, nieufny, odważny, wrażliwy
Rozmiar duży (samce i samice):

masa ciała – psy od 60 do 90 kg (suki zwykle od 50 do 75 kg)

wysokość w kłębie – samice minimum 55 cm, samce minimum 60 cm

Sierść krótka, gęsta, zwarta; umaszczenie: czarne, czerwone, płowe, morelowe pręgowane, dozwolone małe białe znaczenia na piersi oraz łapach
Kraj pochodzenia Japonia

Tosa inu – szczypta historii

Ojczyzną tosa inu jest Japonia, a dokładnie japońska wyspa Sikoku. W przeszłości w Japonii regularnie odbywały się walki psów. Entuzjaści tej tradycyjnej w Kraju Kwitnącej Wiśni “rozrywki” postanowili w połowie XIX w. skojarzyć europejskie psy bojowe z japońskimi. Tosa inu to krzyżówka rodzimego shikoku-ken z zachodnimi rasami psów, takimi jak: buldog, mastif, wyżeł i dog. Druga wojna światowa znacznie osłabiła liczebność hodowli tosa inu, na szczęście dzięki działaniom organizacji ochrony ras japońskich Nippo tosa inu przetrwały wojnę (część z nich trafiła do Stanów Zjednoczonych, gdzie nigdy nie były wykorzystywane w walkach).

Międzynarodowa Federacja Kynologiczna (FCI) oficjalnie uznała wzorzec rasy tosa inu w 1997 r. (obowiązuje on do dziś).

Tosa inu – wygląd

Psy tosa inu to duże, silnie umięśnione czworonogi o krzepkiej budowie. Należą do grupy molosów, więc swoją posturą budzą respekt. Wysokość w kłębie u suk tosa inu to co najmniej 55 cm, a w przypadku samców – 60 cm. Charakterystyczną cechą wyglądu doga japońskiego są fałdy, które biegną od kącika oka do kącika warg, i zwisające fafle.

Głowa: duża, szeroka i dobrze umięśniona; kufa kwadratowa i tępo zakończona; stop dobrze zaznaczony.

Oczy: małe, ciemnobrązowe.

Uszy: małe, cienkie i wiszące.

Ogon: gruby u nasady, zwężający się ku końcowi.

Szata: mocny i gęsty włos, ściśle przylegający do skóry i dobrze chroniący czworonoga przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Maść: czerwona, morelowa, płowa, czarna lub pręgowana. Im ciemniejsze umaszczenie, tym wyżej cenione. Dopuszczalne małe, białe znaczenia na przedpiersiu i łapach.

Tosa inu – charakter

Tosa inu to szlachetny i dumny pies o zrównoważonym charakterze. Nie jest hałaśliwy, bardzo rzadko szczeka. Cechuje się cierpliwością i niezwykłym spokojem, potrzeba naprawdę bardzo silnego bodźca, aby uaktywnić jego bojowy instynkt. Tosa inu z natury jest odważny i nieustraszony, w razie potrzeby będzie bronił swojego opiekuna. Wykazuje się niezwykłą czujnością, stale obserwuje członków rodziny i nie ufa obcym. Może też próbować dominować nad innymi psami. Jest to pies stróżujący, dlatego tosa inu nie ma skłonności do ucieczek. Mimo groźnego wyglądu czworonóg jest bardzo towarzyski, potrzebuje bliskiego kontaktu z człowiekiem. To wielki pieszczoch, który chętnie będzie wylegiwał się obok opiekuna i bawił się z dziećmi (oczywiście tylko pod nadzorem osoby dorosłej, ponieważ z uwagi na gabaryty może niechcący wyrządzić krzywdę maluchom, mimo iż wobec najmłodszych jest bardzo delikatny i ostrożny). Warto dodać, iż mastify japońskie nie są wulkanami energii, ale uwielbiają długie spacery, a jeżeli nie zapewnimy im okazji do aktywności, mogą gwałtownie przybierać na wadze.

Tosa inu – dla kogo?

Tosa inu są wpisane na listę psów agresywnych. Aby zostać opiekunem przedstawiciela tej rasy, należy posiadać odpowiednie zezwolenie od miejscowego organu gminy. Opiekun tego wymagającego czworonoga musi wykazywać się opanowaniem, cierpliwością i stanowczością. Ze względu na duże rozmiary zwierzęcia potrzebna jest też spora siła fizyczna (choćby po to, by bez problemu poradzić sobie podczas prowadzenia na smyczy). Nie jest to czworonóg polecany dla osób, które nie mają doświadczenia szkoleniowego oraz wystarczającej ilości wolnego czasu, jaki jest potrzebny na odpowiednie wychowanie psa tosa inu. Pochodzący ze sprawdzonej hodowli, poddany socjalizacji może pełnić funkcję pupila rodziny (tylko pod warunkiem, iż będzie odpowiednio wychowany i wyszkolony). Warto wspomnieć, iż mastif japoński raczej nie zaakceptuje innego psa w domu.

Odpowiednim miejscem do życia dla tosa inu będzie dom z dużym i solidnie ogrodzonym ogrodem. Czworonóg tej rasy nie nadaje się do mieszkania.

Tosa inu – cena

Wiele osób zainteresowanych mastifami japońskimi zastanawia się, jakie koszty trzeba ponieść, kupując szczenię z profesjonalnej hodowli tosa inu. Chcąc zostać opiekunem szczenięcia od hodowcy zarejestrowanego przez Związek Kynologiczny w Polsce, należy wydać około 2000–4000 złotych. Cena ta jest sumą wielu czynników i wynika m.in. z:

  • zapewnienia suce tosa inu stałej opieki weterynaryjnej przez całe jej życie,
  • opieki nad szczeniętami,
  • karmienia psów wysokiej jakości jedzeniem,
  • odpowiedniej socjalizacji szczeniąt.

Decydując się na psa tosa inu, którego rodzice są czystej rasy, czyli pochodzącego od wyspecjalizowanych hodowcy, uchronimy się przed wieloma problemami, z jakimi wiąże się kupno zwierzęcia z niepewnego źródła (tzw. pseudohodowli). Możemy przewidzieć, jakie cechy charakteru będzie miał pupil oraz jakie ewentualne problemy zdrowotne u niego wystąpią.

Tosa inu – pielęgnacja

Czy opiekun psa tosa inu musi wykonywać wiele skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych? Nie. Ze względu na to, iż to przedstawiciel rasy krótkowłosej, pielęgnacja tosa inu jest bardzo prosta. Wystarczy od czasu do czasu go szczotkować, a także regularnie sprawdzać stan jego oczu i uszu. Opiekun powinien też codziennie myć pupilowi zęby.

Tosa inu – żywienie

Pies tosa inu powinien otrzymywać wysokogatunkową karmę gotową, która dostarczy mu wszystkie składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Pamiętajmy, iż bez względu na rasę pupila podczas wyboru pokarmu zawsze musimy uwzględnić wiek, stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej psa. Ile porcji jedzenia podawać tosa inu? Wskazane są 2 porcje dziennie. Zwierzę musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody. Przekąski są dozwolone (w formie specjalnych smakołyków dla psów), ale mogą dostarczać tylko do 10% dziennej porcji kalorii. Trzeba dawkować je z umiarem, czyli traktować jako dodatek, a nie stały element diety.

Tosa inu – zdrowie

Czy decydując się na psa tosa inu, będziemy musieli często odwiedzać gabinet weterynaryjny? Wskazane są regularne badania i wizyty profilaktyczne co około pół roku. Czworonogi tej rasy zwykle mają dobrą kondycję, można powiedzieć, iż są to psy o żelaznym zdrowiu. Świetnie radzą sobie z wysokimi temperaturami, są też odporne na zimno. Ze względu na rozmiary przedstawiciele tosa inu są jednak narażone na występowanie pewnych schorzeń, typowych dla psów ras dużych. Do chorób i problemów zdrowotnych, z jakimi mogą się zmagać psy tosa inu, zaliczamy:

  • dysplazję stawów biodrowych,
  • rozszerzenie i skręt żołądka.

Jak długo żyje pies tej rasy? Przeciętna długość życia tosa inu to 1012 lat.

Tosa inu – ciekawostki

  1. Posiadanie tosa inu jest zakazane m.in. w: Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Turcji i Irlandii.
  2. W Stanach Zjednoczonych psy tosa inu są wykorzystywane do dogoterapii w leczeniu dzieci chorujących na autyzm.

Tosa inu – przykładowe imiona

Przykładowe imiona dla psa tosa inu: Axel, Boss, Balto, Nestor, Fox, Hektor.

Przykładowe imiona dla suki tosa inu: Saba, Hera, Jura, Kara, Trema.

Idź do oryginalnego materiału