Szafirki mogą być uprawiane zarówno w ogrodach, jak i w doniczkach. Chcąc, by długo i bujnie kwitły, musimy o nie odpowiednio zadbać. Prawidłowe i regularne podlewanie tych roślin, sprawi, iż obsypią się uroczymi, niebieskimi kwiatami, które kojarzą nam się z wiosną. Podpowiadamy, jak nawadniać szafirki, aby pobudzić je do kwitnienia.
Jak często należy podlewać szafirki? Dzięki temu będą pięknie kwitły
Podlewanie szafirków jest najważniejsze dla ich prawidłowego wzrostu. Musimy jednak robić to we adekwatny sposób. Przede wszystkim pamiętajmy, iż nadmierne zasilanie wodą może być bardzo szkodliwe dla cebulek roślin i prowadzi do ich gnicia. Natomiast zbyt rzadkie podlewanie poskutkuje słabym kwitnieniem lub obumieraniem rośliny.
Wobec tego warto wiedzieć, jak często podlewać szafirki, aby im nie szkodzić. Zależne jest to jednak od tego, gdzie je uprawiamy. W przypadku roślin rosnących w ogrodzie należy podlewać je raz na tydzień lub rzadziej, ponieważ są one odporne na suszę. Wyjątkiem są okresy, gdy mamy do czynienia z długotrwałą suszą. Wtedy to warto zwiększyć częstotliwość podlewania, kontrolując wilgotność gleby.
Z kolei, gdy uprawiamy szafirki w doniczce, to z racji tego, iż mają one ograniczony dostęp do wody i szybciej wysychają, to potrzebują częstszego podlewania. Wiosną i latem należy robić to 3-4 dni, jesienią co 5-7 dni, a zimą co 7-10 dni. Pamiętajmy jednak, aby zawsze przed zasilaniem wodą, sprawdzić, czy górna warstwa podłoża przeschła.
Ile wody potrzebują szafirki, aby bujnie kwitnąć? Ta ilość będzie idealna
Nie bez znaczenia jest także to, ile konkretnie wody dostarczymy szafirkom. Rośliny te lubią podlewanie umiarkowanie. Podczas zasilania ich wodą w ogrodzie, należy to robić tak, by podłoże było wilgotne na głębokości około 10 cm.
Natomiast w przypadku uprawy doniczkowej, zaleca się podlewanie przy użyciu około 100-150 ml wody. Dzięki temu nawodnimy cebulki, równocześnie nie doprowadzając do ich gnicia.
Czytaj również: Masz to w ogrodzie? Uważaj, przyciąga węże
Na co jeszcze zwrócić uwagę pielęgnując szafirki? Unikaj tych błędów
Podczas pielęgnacji szafirków i ich podlewania, warto także pamiętać o kilku innych kwestiach, które wpłyną na kondycję i kwitnienie rośliny. Istotne jest między innymi to, aby do ich zasilania, używać wody miękkiej, najlepiej o temperaturze pokojowej. Dobrym wyborem będzie deszczówka. Unikajmy podlewania wodą twardą i chlorowaną.
Oprócz tego zwróćmy uwagę, aby podlewając szafirki zarówno te uprawiane w ogrodzie, jak i w doniczce, kierować strumień wody bezpośrednio na podłoże, nie mocząc kwiatów oraz liści. Takie działanie mogłoby doprowadzić do chorób grzybowych.
Zobacz też:
To ostatni dzwonek na wykonanie tego zabiegu dla winogron. Będą uginały się od owoców
Masz mały ogródek? Te warzywa pnące prawie nie zajmują miejsca
Krety i węże będą się trzymać z daleka. Wystarczy, iż posadzisz ją w ogrodzie